Granice Kina

 

Sztuka filmowa nieustannie rozwija się, a nieodłączną częścią jej ewolucji jest czerpanie z różnorodnych źródeł. Mowa tutaj nie tylko o zacieraniu się granic między poszczególnymi gatunkami, ale również o łączeniu odrębnych dziedzin sztuki. Autorzy filmów z coraz większą odwagą sięgają po środki wyrazu, które tradycyjnie należą do zupełnie innych obszarów, a dzisiejsza technologia pozwala na niespotykane wcześniej formy, modyfikacje oraz interaktywność. Już po raz czwarty sekcja Granice Kina ma za zadanie badać obecny stan światowej kinematografii (nie tylko dokumentalnej), jej świeżo obranych kierunków oraz możliwych ścieżek dalszego rozwoju. Publiczność festiwalowa będzie miała okazję doświadczyć dynamicznych zmian w sztuce filmowej oraz zapoznać się z nowymi tendencjami dzięki takim punktom programu SEFF '16, jak: TELEFON ART, Przekraczanie Granic oraz Akademia Sztuki na SEFF.
 
W konkursie TELEFON ART, który po raz pierwszy odbył się w 2007 roku, biorą udział krótkie formy filmowe z całego świata. Są to produkcje zarejestrowane za pomocą podręcznego sprzętu, który każdemu pozwala zostać twórcą filmów. Choć taki sprzęt można nazwać nieprofesjonalnym, to jednak określenie to ma coraz mniejsze zastosowanie w czasach tak gwałtownego rozwoju ogólnodostępnych technologii.
 
Przekraczanie Granic stanowi natomiast platformę dyskusji na temat rozwoju kina i coraz głębszego zacierania się różnic między gatunkami oraz dziedzinami sztuki. Punkt ten jest autorskim projektem Tomasza Raczka (który już czwarty rok z rzędu jest współtwórcą programu SEFF) oraz Bartosza Wójcika.
 
Punkt Akademia Sztuki na SEFF zaprezentuje z kolei specjalnie wyselekcjonowane na tę okazję prace studentów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie. Będzie to zatem przekrój najciekawszych produkcji „młodych wilków” sztuki filmowej.
 
Prezentowane w tej sekcji tematy i produkcje są pobudzające, zachęcają do kwestionowania zakorzenionych tradycji i pojęć. Publiczność festiwalowa będzie mogła poznać stylistyczne i gatunkowe hybrydy, nowatorskie idee, a także wziąć udział w dekonstruowaniu poznanych dotychczas elementów kultury filmowej XXI wieku.

 

 

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: