Kuratorzy, selekcjonerzy

Agnieszka Kuchcińska-Kurcz

Dziennikarka, autorka wielu reportaży o najnowszej historii Polski i wywiadów ze świadkami historii, współautorka kilku reportaży telewizyjnych o ludziach i wydarzeniach z czasu PRL. Pomysłodawczyni utworzenia Muzeum Przełomów, dziś znanego jako Centrum Dialogu Przełomy. W latach 2008-2015 pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds. CDP, od 2013 roku kierownik oddziału, kurator i współautor scenariusza wystawy stałej Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie. 

 

Arne Papenhagen

Urodzony w 1974 roku, mieszka w Rostocku. Od 2016 roku jest dyrektorem festiwalu FiSH (Festival im StadtHafen Rostock). Z zawodu stolarz i projektant mediów audiowizualnych. W latach 90. pracował jako oświetleniowiec i realizator dźwięku z różnymi niemieckimi grupami teatralnymi. W latach 2000-2011 był niezależnym montażystą, realizatorem dźwięku i autorem filmów dokumentalnych głównie dla kina i telewizji. Ponadto szkolił młodzież w zakresie mediów audiowizualnych. W latach 2011-2016 był głównym koordynatorem ogólnopaństwowej sieci edukacji kulturalnej młodzieży w regionie Meklemburgi-Pomorza Przedniego. Przez 5 lat był przewodniczącym Mecklenburg-Vorpommern Film e.V. Nadal działa w szkole „Rostocker Schule”.

 

dr Bartosz Wójcik

Dyplomowany menadżer kultury, prezes Stowarzyszenia OFFicyna, szef miejsca sztuki OFFicyna 2001-2010, kurator i organizator projektów artystycznych, dyrektor artystyczny SEFF (do 2012 r. dyrektor EFFD dokumentART), członek Komisji Programowej. Doktor historii, specjalista w zakresie stosunków polsko-niemieckich w dziedzinie kultury i sztuki; tłumacz (m.in. autor tłumaczenia katalogu poświęconego twórczości Hieronima Boscha), artysta multimedialny, stypendysta rządu niemieckiego i austriackiego, a także Fundacji im. Friedricha Naumanna, laureat nagrody NBP „młodym twórcom regionu” 2004 i nagrody National Geographic Traveller 2011. Pracownik naukowy Uniwersytetu Szczecińskiego. Związany z OFFicyną od początku jej istnienia.

 

Damian Romaniak

Filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios, prowadził również Akademicki Klub Filmowy „Cyklino”; autor artykułów z zakresu filmu oraz literatury. Współredaktor i współautor naukowego tomu „Język, literatura i kultura – razem czy osobno?”. Współpracuje z kwartalnikiem literacko-kulturalnym „eleWator”, Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

 

Dorota Roszkowska

Producentka i ekspert w dziedzinie filmu dokumentalnego. Pracowała jako redaktor zamawiający w departamencie kultury TVP 2, gdzie zajmowała się koprodukcjami z europejskim kanałem ARTE. Jest członkinią European Film Academy, Zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia „Przyszłość Mediów”. Prowadzi studio filmowe Arkana. Jest producentem m.in. filmów: „Poste restante” (reż. Marcel Łoziński, European Film Award 2010); „Młyn i krzyż” (reż. Lech Majewski, wg obrazu „Droga krzyżowa” Pietera Bruegla), „Łowcy miodu” (reż. Krystian Matysek; nominowany do Panda Awards, Wildscreen Festival, Bristol, Wielka Brytania). 

 

Jörg Foth

Urodzony w Berlinie w 1949 roku. Ukończył reżyserię na Filmuniversität Babelsberg Konrad Wolf w Poczdamie. W 1977 roku rozpoczął pracę jako asystent reżysera w telewizji NRD, następnie na tym samym stanowisku pracował w studiu filmowym DEFA, gdzie w późniejszym czasie zaczął pracować jako reżyser filmów fabularnych. Od 1985 roku zajmował się w studiu DEFA również reżyserią filmów dokumentalnych. Od 1991 roku reżyser-freelancer. Reżyser kilkudziesięciu filmów fabularnych i dokumentalnych, a także sztuk teatralnych.

 

Małgorzata Frymus

Szczecinianka. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i łódzkiej „Filmówki”, czyli Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Szczecin zajmująca się kulturą, współtwórczyni m.in programów „Trochę Kultury” i „Posydeńki” – audycji dla ukraińskiej mniejszości narodowej. Współpracowała z Telewizją Polską oddział w Szczecinie. Zrealizowała kilkanaście programów i reportaży telewizyjnych. Wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Związana od lat ze Stowarzyszeniem OFFicyna, Zachętą Sztuki Współczesnej i Stowarzyszeniem Ińskie Lato Filmowe. Reżyserka filmów dokumentalnych „Historie z celuloidu” (2014) i „Wielka zielona ściana, Afryka – Afryce” (2015).

 

Sven Eggers

Współzałożyciel i dyrektor programowy Büro Schwimmer (Berlin) i Schwimmerfilm. Prowadził liczne wykłady i seminaria. Naucza i pisze o architekturze i kinie, jest też kuratorem festiwali filmowych, repertuarów kin i wystaw. Jest odpowiedzialny za Nagrodę Findling oraz związane z nią pokazy wyjazdowe, reprezentuje także zarząd Filmkommunikation LVFK. Członek wielu międzynarodowych jury. Założył kino Tikozigalpa w Wismarze, w którym przez wiele lat był dyrektorem programowym. 

 

Tomasz Jóźwiak

Absolwent marketingu i zarządzania Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu, muzyk współpracujący m.in. z zespołami My Riot, Ukeje, Chemia, K Bleax oraz Teatrem Lalek Pleciuga. Koordynator projektów Π Performace Intermedia Festival oraz Stary Cyfrowy Szczecin, menedżer Europejskiego Festiwalu Filmów Dokumentalnych dokumentART i Szczecin European Film Festival. Członek Komisji Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w 2015 roku. Ze Stowarzyszeniem OFFicyna związany od 2010 r.

 

Tomasz Raczek

Krytyk filmowy, publicysta, wydawca, wykładowca, dyrektor kanałów filmowych, twórca programów telewizyjnych i radiowych, autor i współautor książek o tematyce filmowej. Wraz z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył słynny duet recenzencki znany z zażartych sporów o filmy. Współpracownik wielu gazet i czasopism, m.in. „Wprost”, „Rzeczpospolitej”, „Polityki”, „Filmu”, „Teatru”, „Ekranu”, „Kina”, „Cinemy”, „Playboya”, „The European” i „The Montreal Gazette”. Kocha morze i statki pasażerskie. Kolekcjonuje książki, obrazy oraz wszelkie przedmioty związane z marynistyką. Jego marzeniem jest zamieszkanie w prawdziwej latarni morskiej z widokiem po horyzont.

 

Ul Pazniak

Ul Pazniak urodził się w Białoruskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w 1985 roku. W 2003 roku ukończył Liceum Plastyczne w Grodnie.Jest absolwentem Wydziału Sztuki Uniwersytetu Państwowego im. Janka Kupały w Grodnie.Laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku. W 2016 roku na Wydziale Malarstwa i Nowych Media Akademii Sztuki w Szczecinie uzyskał tytuł magistra sztuki. W swojej praktyce artystycznej wykorzystuje takie media, jak: rzeźba, rysunek, performance i wideo.

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: