Produkcja: ES 2015
Akcja filmu rozgrywa się w Hiszpanii w 1975 roku. Po długiej dyktaturze następuje przejście do demokracji. Niespodziewanie, król Hiszpanii podczas telewizyjnych życzeń świątecznych słanych do narodu wypowiada swoje najbardziej skrywane myśli. Antonio Antón stworzył bardzo pomysłowy i jednocześnie politycznie wybuchowy krótkometrażowy film, który zaskoczy każdego widza.
czytaj więcej
Produkcja: SE 2016
100 lat temu wybuchła wielka wojna, niosąc śmierć, ból i smutek. Żołnierze, broń i materiały wybuchowe – o tym wszystkim doskonale wiemy. Jednak wojna przyniosła też coś zupełnie innego, coś, o czym się w ogóle nie mówi. Szwedzka reżyserka Freja Andersson stworzyła intrygujący pod względem obrazowania dokument z elementami filmu eksperymentalnego i w zupełnie inny sposób spojrzała na problematykę związaną z wojną. Rok temu podczas Szczecin European Film Festival prezentowany był jej obraz ,,Stories From the Wars”.
czytaj więcej
Produkcja: BE 2016
„Czy pamiętasz tamtą noc? Puste szklanki, puste butelki, połamane okulary, wysadzone budynki. Ludzie krzyczą, leżą na podłodze, podczas gdy wy siedzieliście w swoim cholernym salonie. Czy coś ci to mówi? Wszystko zaczęło się od snu, od snu o niepamięci. Oni marzyli o uwolnieniu się ze swoich ciał, aby osiągnąć wieczne światło, w absolutnym dobrze”. Antonin Blanc stworzył oniryczny film z pogranicza dokumentu i kina eksperymentalnego. Na tegorocznym Szczecin European Film Festival dzieło będzie miało swoją światową premierę.
czytaj więcej
Produkcja: UK 2015
Film opowiadający o żałobie dojrzałego mężczyzny po utracie bliskiej osoby utrzymany w stylistyce filmu grozy. W roli głównej Paul McGann, brytyjska gwiazda kina lat 80., którego znamy z „Mnicha” Paco Lary, „Tęczy” Kena Russella czy „Maklerów” Colina Buckseya.
czytaj więcej
Produkcja: LT 2015
Film opowiada o reprezentacji Litwy w piłce nożnej, drużynie składającej się z osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Choć walczą o Mistrzostwo Świata Bezdomnych w piłce nożnej, to prawdziwa walka ma miejsce poza boiskiem. Kilka różnych postaci zmaga się na własny sposób z pokusami i podejmuje decyzje: żyć i być trzeźwym, czy zatracić się w alkoholowym nałogu i upaść.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
MILZ feat. Manuellsen
https://www.facebook.com/TinverFilm/
https://www.facebook.com/milzoffiziell/
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Ma
czytaj więcej
Produkcja: ES 2015
Atrakcyjna brunetka zaprasza nieznajomego mężczyznę na noc. Bohater nie wie, że grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Dzieło w udany sposób łączy film wampiryczny z erotycznym horrorem.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Jackpot & Floating Orchestra
czytaj więcejProdukcja: PL 2016
Film podsumowujący działania Inicjatywy na Rzecz Zwierząt BASTA! w 2015 roku. BASTA! powstała w 2011 roku w Szczecinie. Skupia się na walce o prawa zwierząt i promuje styl życia pozbawiony okrucieństwa wobec innych istot.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Czy można skutecznie połączyć naukę z wychowaniem, a dzięki twórczej pracy pokonać bariery kulturowe, społeczne, językowe? Czy twórcze podejście do resocjalizacji nie jest utopią? Czy w siedem dni można przygotować spektakl i nakręcić dokumentalny film? Będziecie mogli się o tym przekonać, poświęcając trzydzieści minut swojego cennego czasu na obejrzenie filmu „Biegnij, biegnij”.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Niezwykle wnikliwe i intymne studium macierzyństwa, którego różne odcienie zostały przedstawione w ciągu zaledwie dwunastu minut. Główną bohaterką jest Sylwia, żona i matka, kobieta silna psychicznie, wykazująca skłonności do dominacji oraz kontroli nad wszystkimi, którzy znajdują się wokół niej. Protagonistka dzielnie znosi swój los i próbuje jak najlepiej wychować dwóch swoich synów. Fighting fish, czyli bojownik, jest gatunkiem ryby słodkowodnej, często hodowanej w akwariach. W filmie Anny Pawluczuk staje się on motywem uruchamiającym akcję i idealnie określa Sylwię, która podejmuje odważną walkę z niełatwą codziennością.
czytaj więcej
Produkcja: PL 1989
Rok 1989. Więźniowie goleniowskiego odosobnienia zainspirowani falą przemian w Polsce, zapragnęli ich także dla siebie. Nie chcąc być wykorzystywanymi i marginalizowanymi, podnoszą strajk. W niemal ostatniej dekadzie XX wieku rozpoczynają się pokojowe przemiany w Europie Środkowej. Bunt w więzieniu to ewenement na skalę światową – osadzeni protestują i oczekują lepszego traktowania. Film jest rejestracją tamtych historycznych wydarzeń.
czytaj więcej
Produkcja: SE 2016
Sarah jest młodą reżyserką i właśnie została zaproszona na festiwal filmowy, na którym zostanie zaprezentowany jej film. Dziewczyna odbywa niezapomnianą podróż autobusem, ma nadzieję na emocjonujące dyskusje polityczne i przyjaźń. Rozmowy jednak ustają, gdy tylko bohaterka napomyka o okupacji Palestyny. Postanawia wówczas rozmawiać ze swoim zmarłym ojcem przez wyjątkowo hałaśliwą linię telefoniczną. „The Bus Trip” to wyjątkowy obraz rewelacyjnie łączący sekwencje dokumentalne z animowanymi.
czytaj więcej
Produkcja: FR 2016
Skomplikowany poród we francuskim szpitalu położniczym stanowi wręcz idealną okazję, by zgłębić pojęcie kinematograficznego realizmu i transformatywnego efektu filmowania zjawisk. Reżyser błyskotliwie wchodzi w przestrzeń historii kina oraz historii rodziny. Obraz Simona Welcha jest jednocześnie interesującym dokumentem jak i eksperymentem, w którym nie brakuje elementów humorystycznych, wyjątkowo trafnych metafilmowych obserwacji oraz filozoficznych spostrzeżeń.
czytaj więcej
Produkcja: PL/MX/CU 2015
Casa Blanca to niewielka, malownicza miejscowość rybacka umiejscowiona nad Zatoką Hawańską. Widz odnosi wrażenie, że czas jakby się w niej zatrzymał. Mieszkańcy żyją własnym rytmem i utrzymują się głównie z połowu ryb. Stara, schorowana matka mieszka wraz ze swoim upośledzonym umysłowo synem Vladimirem w przeludnionej, wielorodzinnej kamienicy. Kiedy choroba kobiety się pogłębia, jedynym jej opiekunem staje się niesforny i sprawiający problemy Vladimir. Film przedstawia skomplikowane, ale także pełne miłości i poświęcenia relacje pomiędzy matką a synem. „Casa Blanca” jest kameralną historią rodziny znajdującej się w sytuacji krytycznej. Obraz otrzymał Złotego Lajkonika oraz Srebrny Róg podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
czytaj więcej
Produkcja: IT 2016
Film Vittorio Antonacciego jest ciepłą, pełną humoru i muzyki opowieścią o perypetiach wędrownego zespołu. Śledzimy zachowanie muzyków podczas podróży, ich koczowniczy tryb życia, nawyki, nietypowe pomysły i hierarchię istniejącą wewnątrz grupy. Odwiedzając przeróżne festiwale, bohaterowie rywalizują z innymi zespołami. Prawdziwym sensem ich życia jest muzyka i niesienie jej innym.
czytaj więcej
Produkcja: UK 2016
Film Gonçalo Almeidy to intrygujące połączenie filmu dokumentalnego z kinem tajemnicy. Reżyser tworzy interesujące studium o duchowym dziedzictwie ludzi z Gambii. Tytułowy Condrong jest tajemniczym duchem, którego nie można zobaczyć, jednak odczuwa się jego obecność. Konsekwentna czarno-biała stylistyka tworzy niezwykły klimat tego obrazu, w którym nie brakuje elementów grozy i niepokoju. „Condrong” jest filmem głęboko metafizycznym, opowiadającym o ludzkiej potrzebie i tęsknocie do sfery niewidzialnej dla oczu.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz został zainspirowany miejskimi legendami Krakowa. Jedna opowiada całkowicie fikcyjną historię o Lucjanie Staniaku zwanym Czerwonym Pająkiem, druga to autentyczny życiorys jedynego znanego światowej kryminalistyce seryjnego mordercy – nastolatka Karola Kota, który jako „Wampir z Krakowa” stał się prawdziwą gwiazdą mediów pod koniec lat 60.
czytaj więcej
Produkcja: FR 2015
Film o eksplorowaniu podmiejskich krajobrazów. O dryfowaniu wzdłuż pustej przekątnej i jej obszarów miejskich pod koniec gorącego lata. Kilka przypadkowych spotkań. Magazyny, ronda, kolorowe logotypy. Badanie prowadzone na „zamarzniętych wodach” życia codziennego. Film Guillaume'a Ballandrasa to ciekawe połączenie dokumentu i kina eksperymentalnego. Nie brakuje również elementów komediowych, które wywołają refleksyjny uśmiech na twarzy widza, oraz nawiązań do awangardy i surrealizmu.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
Produkcja: FR 2015
Akcja filmu rozgrywa się w samym sercu fabryki znajdującej się w ruinie, umiejscowionej frontem w kierunku portu Patras w Grecji. Wahid i Mortez, jako jedni z pięćdziesięciu innych Afgańczyków, którzy cudem uniknęli potworności dziejących się w ich kraju, próbują szczęścia i chcą przedostać się do Włoch. Obaj cały czas marzą o lepszym życiu w Europie. Podczas ukrywania się przed represjami ze strony służb policyjnych, bohaterowie muszą stanąć twarzą twarz z duchami nawiedzającymi zniszczoną fabrykę.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2008
Film pokazuje codzienne życie Jacka, jego kontakty z nadopiekuńczą matką. Kiedy w jego życiu nagle pojawia się kobieta, wybucha konflikt. Po wielu latach erotycznej abstynencji Ewa obudziła w nim na nowo mężczyznę. Ale wówczas wkracza matka: Opamiętaj się, bo masz 53 lata! – upomina starzejącego się już syna.
czytaj więcej
Produkcja: DK 2015
„At Home in the World” to intymny obraz codzienności pięciorga dzieci uchodźców w szkole dla azylantów duńskiego Czerwonego Krzyża. Każde z dzieci, których rodziny uciekły do Danii, jest innego pochodzenia. Nieliczni otrzymują prawo stałego pobytu i stają się częścią duńskiego społeczeństwa. Pozostali, odrzuceni, odsyłani są do kraju swojego pochodzenia. Niektórzy dalej ukrywają się przed okrucieństwami, jakie mają miejsce w ich ojczyznach. Na przestrzeni roku śledzimy losy dzieci w bezustannie zmieniającym się otoczeniu. Trudno utworzyć jakiekolwiek więzi, a atmosfera często jest napięta z powodu traum, z jakimi zmagają się młodzi bohaterowie. Nauczycielka Dorte stara się zapewnić poczucie bezpieczeństwa w szkole. Dzięki swojemu zaangażowaniu staje się bliska dzieciom i stara się wydobyć z nich to, co najlepsze – by mogły stworzyć nowy dom w świecie.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2014/2015
„Fabryka talentów” nawiązuje do filmu braci Lumière. Kamera towarzyszy sześciolatkom od pierwszych dni szkoły przez kolejne dwa lata. Kim jest i o czym marzy młody człowiek w pierwszej fabryce jego życia?
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Oparty na faktach i pełen realizmu magicznego film dokumentalny o powstaniu warszawskim, oczyma najmłodszych uczestników. Jesień 1944 roku. Powstanie warszawskie upada. Niemcy wyganiają mieszkańców ze stolicy. Jedyną rzeczą, jaką zabiera ze sobą piętnastoletni Michał Pluta, jest pamiętnik z wpisami kolegów i koleżanek z podwórka. Pamiętnik ten stanowił inspirację do scenariusza filmu. Współczesne dzieci odnajdują go i podążają jego tropem na spotkanie z rówieśnikami, którzy przeżyli powstanie warszawskie. Ich wyobraźnia, poruszona opowieściami powstańców, przenosi ich w sam środek dramatycznych wydarzeń. Każda historia skupia się na innym aspekcie: Halinka ratowała psy i koty, „Hipek” należał do drużyny harcerskiej „szczurów kanałowych”, Jureczek miał dziewięć lat i był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK.
czytaj więcej
Produkcja: IT 2016
Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą. Terytorialnie przynależy do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tys. uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setki osób. Rosi przypatruje się życiu na wyspie bez oceniania postaw imigrantów ani tych, którzy zdecydują o ich dalszym losie (niektórzy, najczęściej mieszkańcy Tunezji, zostaną odesłani do ojczyzny). Reżysera interesuje, kim są ludzie masowo przybywający na Lampedusę. Uwagę poświęca zarówno Afrykańczykom, jak i autochtonom. Problemy pierwszych kontrastuje z problemami drugich, podobnie robi z ich priorytetami życiowymi. Film nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2016.
czytaj więcej
Produkcja: UK 2015
Film o śmiertelnie niebezpiecznej grze, który swoim klimatem nawiązuje do kultowej „Piły” Jamesa Wana. Obraz tak zły, że aż dobry.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Chango feat. DJ Falcon1
czytaj więcej
Produkcja: DE 2016
„Jest to trzecia i najbardziej interesująca część mojego życia”, mówi pan Schürmann. Główny bohater filmu wędruje po korytarzach w poszukiwaniu nowych zadań. W dawnych czasach bohater uwielbiał czytać, fotografować i filmować. Jego nowy świat jest zupełnie inny – to czysta i zimna atmosfera szpitala, którego pacjenci nigdy nie opuszczają. Pan Schürmann od dwóch miesięcy żyje w zamkniętym domu opieki dla osób cierpiących na demencję. Wyznaje zasadę, że trzeba się wzajemnie wspierać. Reżyser stworzył ciepłą, wzruszającą i momentami niepozbawioną humoru opowieść o ludziach w starszym wieku, którzy mają tylko siebie.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Goran, a właściwie Roland Charles Verdon, jest z pochodzenia Szwajcarem i od ponad 27 lat prowadzi nomadyczny, cygański tryb życia. Całym jego dobytkiem jest charakterystyczny wóz, na którym podróżuje w towarzystwie ulubionych zwierząt: psów, kóz i wielbłądów. Bohater z gracją i dumą przemierza Jedwabny Szlak. Aż dwa razy z powodzeniem udało mu się przebyć drogę przez Mongolię, Iran, Turcję, Włochy i Francję. Marcin Lesisz w fascynujący sposób przedstawia krótki fragment z życia tego niezwykłego homo viatora. Śledzimy jego przygody, perypetie z ludźmi oraz trudy podróżowania. Wielkim atutem filmu są przepiękne zdjęcia, których widz długo nie zapomni.
czytaj więcej
Produkcja: AT 2015
Rozróżnienie, czym jest wyobraźnia, a czym rzeczywistość, w przypadku tajemniczego portretu Gosieńki, która rozpamiętuje swoją miłość do Fausta, jest niemal niemożliwe. Uczucia dziewczyny wciąż lawirują między namiętnością a paniczną rozpaczą. Na pierwszy plan wysuwa się zatem podstawowa zasada połączenia zwolnienia i przyspieszenia, na której osadza się genialna kompozycja Franza Schuberta „Gosieńka przy kołowrotku”.
czytaj więcej
W 1961 roku w domy mieszkańców kalifornijskiej zatoki Monterey zaczęły uderzać rozpędzone mewy. Wyglądało to tak, jakby dokonywały samobójczych ataków niczym kamikaze, co podziałało na wyobraźnię mistrza horrorów Alfreda Hitchcocka.
Świat seryjnych morderców to naczynia połączone. Oryginalna powieść Roberta Blocha, będąca kanwą filmu, stała się „inspiracją” dla seryjnego mordercy Eda Geina, a ten z kolei stał się inspiracją dla twórców postaci Hannibala Lectera („Milczenie Owiec”).
czytaj więcejTen psychopatyczny morderca dzieci doczekał się aż 8 filmów ze swoim udziałem. Pojawił się nawet w jednej z wersji kultowej gry „Mortal Kombat”. Tym razem przy poszukiwaniu nowych ofiar użyje umysłu niewinnej Alice.
Film ten miał stać się ukoronowaniem serii o mordercy, który wykorzystuje koszmary senne, by mścić się na swoich oprawcach. Jednak sukces kasowy skłonił twórców do zrobienia jeszcze dwóch filmów o koszmarnym panu z ulicy pełnej drzew.
czytaj więcejHiszpański film zrealizowany w formie found footage. Ekipa telewizyjna spędza noc towarzysząc strażakom w czasie wykonywania rutynowych obowiązków. Wezwani na miejsce interwencji bohaterowie zostają odcięci od świata, a wszystko nagrywają towarzyszącą im kamerą.
Bojownicy o prawa zwierząt włamują się do laboratorium prowadzącego eksperymenty na małpach. Mimo ostrzeżeń naukowców wypuszczają zwierzęta na wolność. Te okazują się zakażone wirusem zwanym „szałem”.
czytaj więcejRemake filmu Briana De Palmy z 1973 roku, wyreżyserowany przez Douglasa Bucka. Historia sióstr syjamskich, które zostały rozdzielone w dzieciństwie.
Co się stanie, jeśli po obejrzeniu kasety wideo zostanie nam tylko 7 dni życia? Najbardziej dochodowy horror w historii japońskiej kinematografii doczekał się hollywoodzkich remake'ów, które podzieliły krytyków.
czytaj więcejFilm, który powstał w hołdzie dla horrorów exploitation i slasher, a przede wszystkim dla kin grindhouse’owych, gdzie można było je obejrzeć. Kurt Russell w roli szalonego kaskadera, otoczony legionem pięknych kobiet.
Meksykańskie odludzie, baza wojskowa, w której prowadzone są badania nad niebezpiecznym wirusem, a w obsadzie filmu Quentin Tarantino, Bruce Willis, Fergie, Rose McGowan. Ukłon w stronę filmów o zombie i kin samochodowych.
czytaj więcejGary Oldman w roli pana legendarnego zamku w Transylwanii w towarzystwie crème de la crème aktorstwa lat 90.: Winony Ryder, Anthony’ego Hopkinsa oraz Keanu Reevesa.
Film ten bronił się przed falą krytyki kultową sceną, w której kusząca Salma Hayek wykonuje erotyczny taniec z wężem na szyi, zakończony pojeniem Quentina Tarantino tequilą spływającą jej po stopie. „Nie wierzę w wampiry, wierzę w to, co widzę, a widzę wampiry”.
czytaj więcejJohnny Depp w roli astronauty, który przez dwie minuty został sam w przestrzeni kosmicznej. Po powrocie na Ziemię nic już nie będzie takie samo. Nawet jego idealne małżeństwo z Charlize Theron.
Film z kanonu historii o zombie. Śmiercionośny wirus wymyka się spod kontroli, tworząc legiony nieumarłych. Czoła stawiają im dwie niebezpieczne i piękne kobiety kina akcji: Milla Jovovich i Michelle Rodriguez.
czytaj więcejGrupa nastolatków wyjeżdża na weekend do domku w głębi lasu. Nieświadomie podczas zabawy przywołują demony, które czyhają na ich życie. Debiut rewelacyjnego Bruce’a Campbella.
Po niespodziewanym sukcesie pierwszej części reżyser zdecydował się na kontynuację serii, tym razem świadomie stawiając na elementy komedii. Do pracy nad projektem, jak i kolejnymi kontynuacjami sagi, Sam Raimi znów zaprasza Bruce’a Campbella.
czytaj więcejJack Nicholson budzi w sobie dziką bestię i po raz kolejny króluje na ekranie. Przyćmił nawet przepiękną Michelle Pfeiffer i króla czarnych charakterów z lat 90. – Jamesa Spadera.
Kenneth Branagh próbuje zmierzyć się z legendą o potworze, który narodził się w Ząbkowicach Śląskich. Na ekranie w roli głównej sam reżyser, a partnerują mu zachwycająca Helena Bonham Carter oraz rewelacyjny Robert De Niro.
czytaj więcejProdukcja: PL 2016
Dwójka przyjaciół jedzie nad jezioro spędzić razem ostatni dzień. Później muszą się pożegnać. „Hold on to Me” to dwudziesty pierwszy projekt amatorskiej wytwórni filmowej Filmotwór Niezależny.
czytaj więcej
Produkcja: DK 2016
„How Long, Not Long” to niebanalna hybryda filmu dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego. Wizualna podróż, która zachęca nas do refleksji na temat uniwersalnej przynależności, światowego obywatelstwa nieograniczającego się do miasta, regionu czy granic państwowych. Te ważkie przemyślenia są konieczne w czasach, kiedy ksenofobia, nacjonalizm oraz nietolerancja są obecne na co dzień.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
„Hymn Polski Deluxe” to krótki film przedstawiający sytuację, w której nawet w czasie słuchania hymnu Polski na YouTube jesteśmy zmuszeni do oglądania reklam. Film oparty na faktach.
czytaj więcej
Produkcja: ES 2016
Film rozpoczyna się przejmującą sceną, w której stary, biały projektor pokrywa się ogniem. Obraz Marka Johna Ostrowskiego opowiada o córce sędziwego filmowca stojącą przed bardzo poważnym dylematem: co począć ze spuścizną ojca? Młoda kobieta musi jednak wiedzieć, że tylko radykalny akt tworzenia sprawi, iż będzie ona prawdziwą spadkobierczynią niespodziewanego bogactwa. Mark John Ostrowski stworzył pełnometrażowy film dokumentalny z głęboką metafilmową refleksją, wnikliwie opowiadający o rozterkach bycia filmowcem.
czytaj więcej
Produkcja: PT 2015
Opowieść o brutalnej grze i torturowaniu z zaskakującym finałem. Budzi refleksję na temat wszechobecnej przemocy w świecie rzeczywistym i wirtualnym.
czytaj więcej
Produkcja: SE 2016
Jest noc. Pracownik pewnego biura musi się zmagać z tajemniczą siłą, która niespodziewanie go atakuje. Czyżby ostrzeżenie przed pracoholizmem?
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Film Janusza Szymańskiego jest bardzo często określany mianem „etiudy operatorskiej”. Reżyser przedstawia upadający kombinat „Autotraktori” znajdujący się na przedmieściach Tirany, stolicy Albanii, i historię trzech robotników, którzy wciąż wytrwale w nim pracują. Twórca przedstawia ich znój oraz codzienne życie. W obrazie wyczuwa się obecność dwóch czasów – dawnego (gdy manufaktura tętniła życiem) i współczesnego (upadek kombinatu i przemysłu metalurgicznego).
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
„Koniec spania” jest filmową impresją z przymrużeniem oka pokazującą życiowe relacje pomiędzy owadami zamieszkującymi krzew jaśminowca. Zdjęcia do filmu zostały zrealizowane w warunkach plenerowych, bez naruszania naturalnego środowiska owadów.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
SonuVab!tch
www.hanneswichmann.de
www.sonuvabitch.de
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Szczecin Główny, pociąg przyjeżdża punktualnie. Wysiada z niego mężczyzna z kufrem. Hotel Esplanade, Hotel Ritz, Savoy… Lista miejsc z przeszłości kufra jest długa – gdzie zaprowadzi swojego właściciela?
czytaj więcej
Produkcja: ES 2013
Film utrzymany w bardzo popularnej poetyce „found footage”. Mocna rzecz, która nie zawiedzie miłośników horrorów z podgatunku „demonic possession”.
czytaj więcej
Produkcja: UK 2016
Ten film jest sugestywną i wstrząsającą opowieścią jednego człowieka, Samuela Houstona, który był więźniem politycznym podczas dyktatury wojskowej w Chile. Historia opowiadana przez pryzmat głównego bohatera nie pozostawi nikogo obojętnym, wyłania się z niej przerażający i bestialski świat krwawego reżimu, gdzie nie ma litości dla jednostki myślącej inaczej. Obraz ma wymiar uniwersalny i stanowi wyraźne ostrzeżenie przed wszelkimi dyktaturami i totalitaryzmami. Oliver Hardcastle zrealizował swoje dzieło w intrygującej, animowanej formie.
czytaj więcej
Produkcja: FR 2015
Fascynujący film dokumentalny o prowadzonym śledztwie dotyczącym zaginionego filmu grozy rzekomo wyreżyserowanego przez pioniera kina Georgesa Mélièsa. Prawdziwa perełka zarówno dla pasjonatów horrorów, jak i miłośników historii filmu.
czytaj więcej
Produkcja: FR/IT 2016
Ten niezwykły film opowiada o archeologicznej wyprawie z lat dwudziestych ubiegłego wieku, śladami elephas falconeri – karłowatego słonia, stworzenia prawdziwego, któremu blisko jednak do legendarnego Cyklopa. Théodore Kracklite odnalazł ich skamieniałe czaszki w podmorskich jaskiniach Sycylii. Film dokonuje reinterpretacji słynnego mitu obecnego na kartach „Iliady” Homera, który urasta w filmie do rangi metafory współczesnego, ekologicznego kryzysu i przypomina o masowym wymieraniu gatunków.
czytaj więcej
Produkcja: DE/PL 2016
Film przedstawia konkurs piosenki patriotycznej, który odbył się w jednej z polskich szkół podstawowych z okazji Święta Niepodległości (11 listopada). Reżyser konsekwentnie zastosował czarno-białą stylistykę, co w efekcie dało zdumiewający rezultat. Jako widzowie śledzimy rywalizację uczniów w różnym wieku, o rozmaitych umiejętnościach wokalnych. Całe wydarzenie z zachwytem i wzruszeniem obserwują ich rodzice oraz dziadkowie. Obraz był prezentowany na szwajcarskim festiwalu VISIONS DU REÉL.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Film stworzony ze zdjęć. Próba skonfrontowania ze sobą dwóch sfer – narracji mówionej i obrazów nieporuszonych, przeskakujących po sobie, wyjętych z dziennika przyziemnych wspomnień.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Postapokaliptyczny spacer po wirtualnej przestrzeni Czarnobyla z wykorzystaniem funkcji street view w Google Maps.
czytaj więcej
Produkcja: USA 2016
Kiedy został wysłany pierwszy e-mail? Czy mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2050 roku wygrają roboty? I czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne?
Legendarny dokumentalista Werner Herzog, który ma swoim koncie ma nominację do Oscara, w najnowszym filmie bierze na warsztat Internet. Podróż zaczyna od samych źródeł cyfrowej rewolucji – rozmowy z profesorem UCLA Leonardem Kleinrockiem, współtwórcą sieci ARPANET będącej prototypem tego, co nazywamy obecnie Internetem. Herzog pokazuje technologiczny rozwój i to, jaki ma wpływ na życie poszczególnych pokoleń.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Dokument dotyczący jednego z najdynamiczniej rozwijających się festiwali satyrycznych w kraju –„Mistrzostw Polski ONE MAN SHOW LUDZIK”. Film jest zapisem dyskusji, sporów, opinii, a także zabawnych sytuacji związanych z festiwalem.
czytaj więcej
Produkcja: UA 2015
Wczoraj był czas pokoju, dziś nadszedł czas wojny. A co by było, gdyby wszystkie wojska na świecie mogły rozwiązać konflikty dzięki muzyce, a nie poprzez igranie z życiem innych ludzi? Intrygujący, krótkometrażowy dokument muzyczny, w którym uroczyście grającej orkiestrze towarzyszą wstrząsające obrazy powojennych ruin. Jednoznaczna, pacyfistyczna wymowa przeziera z każdego kadru.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
„Making of DreaMa” to wideo stworzone na potrzeby akcji crowdfundingowej zespołu Ma. Pokazuje jak powstawał ich pierwszy album pt. „DreaMa”.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Etiuda dokumentalna, która opowiada o szczecińskim nacjonaliście prowadzącym w Warszawie w 2014 roku „Marsz Niepodległości”, podczas którego doszło do największych zamieszek. Bohater filmu dowodzi swoim oddziałem składającym się z członków Młodzieży Wszechpolskiej Szczecin, który został sformowany w 23. Pluton Straży Marszu Niepodległości i umieszczony na czele pochodu. Krótki film o jednostce, która w tłumie zatraca swój głos.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2007
Dokument, którego bohaterami są dwaj pracownicy śląskiego prosektorium: starszy, doświadczony w pracy i młodszy, który nie posiadł jeszcze pewnych tajników pobierania narządów. Film pokazuje ich podczas pracy w salach prosektoryjnych, a także w czasie rozmów na tematy związane z tym specyficznym zawodem. Młodszy ma syna, przed którym długo ukrywał drastyczne szczegóły swojej pracy. Ma także marzenie – spędzić urlop na Seszelach. Starszy po pracy relaksuje się na nartach i w swoim ukochanym gołębniku.
czytaj więcej
Podukcja: FI/SY 2016
Aleppo to miasto w północno-zachodniej Syrii, leżące około 50 km na południe od granicy z Turcją. Dziś jest uznawane za najniebezpieczniejsze i najbardziej niespokojne miasto świata. Mieszkańcy żyją w stanie ciągłego strachu oraz zagrożenia. Ich egzystencję można porównać do siedzenia na tykającej bombie. Juuso Lavonen i Vesa Rajala zrealizowali krótki i niezwykle wstrząsający dokument o fińskim obywatelu syryjskiego pochodzenia, który niesie pomoc humanitarną tamtejszym dzieciom. Bez żadnej przesady można go określić mianem „świeckiego świętego”. ,,Journey to Aleppo” stanowi niezapomnianą wyprawę w głąb prawdziwego piekła.
czytaj więcej
Produkcja: PL 1978
Zakrzewo – wieś położona 10 kilometrów od Złotowa. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku miejscowość znalazła się w granicach państwa niemieckiego. Pozostała część powiatu była w granicach Polski. Mieszkańcami wsi były tylko 4 rodziny niemieckie, pozostali zaś byli Polakami. Jednak dopiero w 1929 roku pozwolono na otwarcie prywatnej szkoły katolickiej z językiem polskim. Zakrzewo przed II wojną światową zwane było Małą Warszawą.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
Wooden Peak
www.holgerloewe.de
www.tobiasschuetze.de
www.woodenpeak.de
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Ten piętnastominutowy film dokumentalny opowiada o zwykłym dniu pana Henryka, w którym po raz pierwszy wydarzyło się coś wyjątkowego – coś, o czym nasz bohater nigdy nie zapomni. Akcja obrazu rozgrywa się we współczesnym Szczecinie. Reżyserem jest znany szczeciński filmowiec i animator kultury Krzysztof Kuźnicki. To z jego inicjatywy w 2011 roku powstało Stowarzyszenie Kamera, które z sukcesem popularyzuje sztukę filmową w regionie zachodniopomorskim.
czytaj więcej
Produkcja: S 2016
Zwykłe sąsiedztwo w zwyczajnej miejscowości. Dwie ciężarne kobiety siedzą na sofie i drapią się po brzuchach. Jeszcze cztery dni do terminu. Sytuacja – równie nieznośna, co nieunikniona – jest po prostu nie do wytrzymania. Masturbacja odpada, łechtaczki nie można nawet dosięgnąć, a chłopaka nie ma, poza tym jest nudziarzem. Jedynym plusem drugiego dziecka jest to, że nie trzeba będzie się już bawić z tym pierwszym. Za pomocą animacji plastelinowej Joanna Rytel, artystka i autorka filmów, w szczery sposób porusza często pomijane kwestie.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2016
Monica marzyła w młodości o wykonywaniu zawodu fryzjerki. Niestety, życie nie potoczyło się tak, jak chciała. Sprawy poszły nie po jej myśli. W pewnym momencie stała się ofiarą handlu ludźmi i została zmuszona do prostytucji. Film w formie intymnego wywiadu przedstawia jej przejmującą historię. Film na podstawie autentycznej rozmowy.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
„Musimy porozmawiać” to bardzo intymny i przejmujący film dokumentalny zrealizowany w klasycznej konwencji „gadających głów”. Reżyser stworzył dzieło złożone z serii osobistych wypowiedzi osób, które w niedalekim czasie straciły kogoś bardzo bliskiego i za pośrednictwem kamery starają się rozmawiać ze zmarłymi tak, jakby cały czas żyli. Filmowe medium staje się dla bohaterów swoistą formą autoterapii. Jędrzej Michalak przedstawił bardzo wiarygodne pod względem psychologicznym portrety ludzi porażonych śmiercią i żyjących w jej cieniu. W rezultacie powstał obraz opowiadający o życiu, w którym śmierć jest naturalnym, nieuniknionym i traumatycznym elementem. Każdy prędzej czy później będzie musiał się z nią zmierzyć oraz przejść kilka obowiązkowych emocjonalnych etapów, takich jak zaprzeczanie, gniew, depresja i wreszcie akceptacja.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Oczarowana Pragą wokalistka zespołu Kępisty Quartet wymyśliła sobie klip z lalkami, a jej starsza siostra, wibrafonistka, „podłapała temat”. Zadania podjął się reżyser Szymon Nygard. Ze świeżością przybysza odkrywał kolejne oblicza niesfornego, chimerycznego Szczecina – „najważniejszej kropki na mojej mapie świata”.
czytaj więcej
Produkcja: FI 2015
Budząca grozę opowieść o samotnym rodzeństwie w tajemniczym lesie. Są tu demony, opętanie, kazirodczy seks i śmierć. Jest się czego bać. Film był prezentowany na festiwalu horrorów IIK!! w Finlandii.
czytaj więcej
Produkcja: RO/MD 2016
Codziennie wielu ludzi na całym świecie zamyka oczy i nigdy ponownie ich nie otwiera. W Europie Wschodniej istnieje święto dedykowane osobom zmarłym, określane mianem „Pastele Blajinilor”. Stykają się w nim dwie tradycje: chrześcijańska i pogańska. Ludzie odwiedzają groby bliskich i urządzają przyjęcia na ich cześć, jakby świętowali razem z nimi. W ostatnich latach forma takiego świętowania została poddana krytyce medialnej, a elementy tych obchodów uznano za wulgarne i groteskowe. Ale co się stanie, jeśli spojrzymy na to wszystko głębiej? Olga Lucovnicova stworzyła niesamowity dokument, który przybliża widzowi tę osobliwą tradycję.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Film Pauliny Skibińskiej w ciekawy sposób łączy film dokumentalny z kinem eksperymentalnym. Reżyserka tworzy wyjątkowy obraz akcji poszukiwawczej odbywającej się na styku dwóch przestrzeni – lodowej pustyni oraz świata podwodnego. Cała historia jest opowiadana z różnych punktów widzenia: ekipy ratunkowej, nurka, który decyduje się wkroczyć w podlodową rzeczywistość, oraz zwykłych ludzi, stojących i czekających przy brzegu. Niespotykane zestawienia obrazów wyznaczają rytm i niezwykłą atmosferę tego filmu. Dzieło powstało w ramach programu „Pierwszy Dokument” i było prezentowane na wielu międzynarodowych i krajowych festiwalach (Camden, Petersburg, Sundance Film Festival, Wrocław, Poznań).
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Kontrast pomiędzy wizerunkiem dobrego obywatela w cytatach a tym jak rzeczywiście taka osoba się czuje. W wideo zastosowano podejście eksperymentalne w celu zwiększenia kontrastu, który obserwujemy w filmie.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Ascetyczna, ujmująca pięknymi zdjęciami opowieść o młodym człowieku, który pewnego dnia postanowił popełnić samobójstwo na łonie bujnej, zielonej przyrody. Reżyser stworzył fascynujący film tajemnicy, który konsekwentnie wymyka się wszelkim genologicznym klasyfikacjom. Czy jest to film dokumentalny, fabularny czy eksperymentalny? A może zawiera w sobie cząstkę tych wszystkich kategorii filmowych? Dzieło wyreżyserował Maciej Jarczyński, młody i utalentowany reżyser z Chojnic, którego wcześniejszy, krótkometrażowy film dokumentalny ,,85625” (2014) był prezentowany w Cannes i Los Angeles.
czytaj więcej
Produkcja: BE 2015
Na targu w Erywaniu przesympatyczny kupiec zabiera nas w niezwykłą podróż i dzieli się z nami nie tylko swoimi owocami i warzywami, ale przede wszystkim swoją historią. W towarzystwie ptaków odkrywamy niezwykłe życie tego człowieka, wypełnione niemal wszystkimi kolorami Armenii. Francuska reżyserka w fascynujący i wręcz bajkowy sposób dokonała połączenia kina dokumentalnego i animowanego, w którym nie brakuje elementów charakterystycznych dla kina podróży.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
Waving The Guns
jeanpierregehrke.de
fb.com/wavingtheguns
czytaj więcej
Produkcja: S 2010
Tommy i Monika pewnego pięknego, letniego dnia urządzili sobie piknik na łonie natury. Wszystko zdaje się być w idealnej harmonii. Tak jakby ptaki śpiewały tylko dla nich... Niebawem jednak piknik zacznie wprawiać Tommy’ego w coraz większe zakłopotanie.
czytaj więcej
Produkcja: PL 1982
Szczecin, 30 sierpnia 1980 roku. Kończą się jedne z najważniejszych protestów pracowniczych w PRL-u. Reporter odwiedza największe zakłady pracy w Szczecinie i rozmawia ze strajkującymi. Stocznia im. Adolfa Warskiego, Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej, Stocznia Remontowa Parnica, Zajezdnia Tramwajowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania... Po roku reporter odnajduje dawnych rozmówców i wspólnie analizują miniony czas.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
LIST OTWARTY
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Dokument, w którym narratorem jest osoba z tzw. marginesu społecznego. Bohater mówi o swoim życiu, a więc kolejno: o pobycie w domu dziecka, poprawczaku oraz zakładzie karnym. Opowiada o życiu osoby, która jest niepewna swego jutra i brak jej wiary w możliwości poprawy.
czytaj więcej
Produkcja: PL/IT 2016
Miłość jest siecią zastawioną na umysł, lecz nie jest ona jedyną taką pułapką. Główna bohaterka Vittoria nauczyła się robić sieci rybackie, gdy jeszcze była bardzo młodą dziewczyną, a teraz z perspektywy starości próbuje nam powiedzieć, że wszyscy znajdujemy się w morzu pełnym sieci. Te sieci to między innymi społeczne normy, toksyczne relacje czy nasze uprzedzenia. Jak wpływają one na nasze życie? Co robimy, gdy potrzebujemy zaczerpnąć powietrza? Gloria Kurnik i Giulia Di Battista stworzyły bardzo oryginalny i bogaty w filozoficzne treści dokument.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
Revanee
http://www.rosenthalpx.de
www.facebook.com/ROSENTHAL-PX-Filmproduktion
www.luftbildcrew.de
http://www.rivanee.com
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Missing Link
czytaj więcej
Produkcja: TR 2015
W tym kraju masz obowiązek udowodnić swoją orientację seksualną, aby uniknąć służby wojskowej. Jeśli według osób decyzyjnych jest się wystarczająco kobiecym, to można dostać zaświadczenie o zaburzeniu umysłowym, który klasyfikuje jako osobę niezdolną do odbycia służby (w języku tureckim stosuje się wobec takich osób słowo „rotten”). Ten krótkometrażowy dokument, będący ciętą satyrą wymierzoną w konserwatywne społeczeństwo, otrzymał nagrodę w kategorii ,,najlepszy film bałkański” podczas festiwalu DocuTiFF (2016) w Tiranie. Reżyser proponuje bardzo ciekawe i niepozbawione złośliwości spojrzenie na społeczeństwo stygmatyzujące osoby homoseksualne.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
The Oklahoma Kid
http://www.tre.lv/
www.facebook.com/theoklahomakidofficial
czytaj więcej
Produkcja: S 2014
Kalifornijskie pejzaże przesuwają się bardzo powoli, niczym skandynawski film noir. Uchwycone na 16 mm różnorodne otoczenie sprawia wrażenie, jakby działało poza strefą czasu. Fragmenty wspomnień zostają wskrzeszone poprzez ponowne odwiedzenie terenów, które „grały” inne światowe miejsca w filmach wczesnego Hollywood. Echa klasyki kina wybrzmiewają w kolażu wycinków audio, nagranych niegdyś w kalifornijskim krajobrazie.
czytaj więcej
Produkcja: LT 2015
Film o ludziach mieszkających blisko ziemi i o chmurach, które zamieniły się w owce. Film o pięknie naszych rodaków, o radości z bycia sobą i trochę o miłości...
czytaj więcej
Produkcja: PL/FR/USA/UK 2015
„Shoulder the Lion” to film, który przekracza granice tradycyjnego języka filmowego. W efekcie widz otrzymuje bardzo bogaty wizualnie esej filmowy podejmujący problem znaczenia obrazów, ulotności naszych wspomnień i tkwiącej w każdym z nas potrzeby zrozumienia współczesnego świata. Twórcy zabierają nas w fascynujący świat trzech artystów: fotografa, muzyka i malarki, którzy utracili zmysł pozwalający na uprawianie ich sztuki. Film stawia ważkie pytania dotyczące roli sztuki we współczesnych, niepewnych czasach. Obraz był z powodzeniem prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach, na których zdobywał nagrody w kategoriach „najlepszy dokument” (Hot Springs, Salem Film Fest, Trenton Film Festival). Przed seansem widz musi jednak odrzucić klasyczny styl odbioru dzieła filmowego.
czytaj więcej
Produkcja: PL/PS 2015
Film opowiada o rodzinie z Gazy, która tuż po wojnie wkracza w konflikt społeczny. Wszystko wokół się zmieniło – budynki nie wyglądają tak jak kiedyś, ludzie również. Mohammed Almughanni stworzył interesujący i przejmujący film dokumentalny o życiu w Strefie Gazy. Jest to także intymny portret rodziny Waela i Isry Alnamla, których psychika została okaleczona przez wojnę. Na cały konflikt widz spogląda ich oczyma. Dzieło jest koprodukcją polsko-palestyńską.
czytaj więcej
produkcja: TR/RU 2015
W regionie Morza Czarnego ludzie są inni. Panują tu twarde, niecodzienne warunki życia, które dyktuje dzika przyroda. Egzystencja stanowi prawdziwe wyzwanie i toczy się pomiędzy dwiema wielkimi przestrzeniami: morzem i niebem. Niektórzy mieszkańcy wpadają na ciekawe pomysły i tworzą przeróżne wynalazki. Bilal Atasoy jest 83-letnim byłym przywódcą religijnym, mieszkającym w niesamowitym, rozbudowanym domu na klifie i czuje się jakby mieszkał w niebiosach. Metin ma 57 lat i mieszka w Çamlıhemşin (miejscowość w prowincji Rize w Turcji) wraz ze swoją rodziną. Między jego domem a drogą znajduje się rzeka. Bohater przeprawia się na drugą stronę za pomocą żelaznego drutu. Wie, że jest to niebezpieczne, ale nie boi się i traktuje to jako coś zupełnie normalnego. Film „Extraordinary people” przenosi nas w świat niezwykłych ludzi i malowniczych miejsc.
czytaj więcej
Produkcja: DK 2015
Ze smutkiem w głosie i pochmurną twarzą 42-letni Haider opowiada historię swojego życia w niewoli podczas powstania w Iraku w 1991 roku. Saddam Hussein dopiero co zdezerterował i pozostawił pogrążony w wojnie kraj na kolanach. Choć przeszłość być może jest ciemna i pełna bólu, Haider pozostaje dobrej myśli i ma nadzieję, że jego dzieci będą miały bezpieczne i godne życie w Danii.
czytaj więcejProdukcja: DE 2015
Theory & Praxys
https://www.facebook.com/BAD-CUBE-1516897931956271/?fref=ts
https://www.facebook.com/Theory-Praxys-Live-159016147479293/?fref=ts
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
W sercach władz miasta bezdomni zajmują tyle samo miejsca co szczury. Są oni bezużyteczni i tylko same z nimi kłopoty...
czytaj więcej
Produkcja: PL 1999
Film jest zapisem wideo życia rodziny sfilmowanej przez syna – operatora. Film powstał w domu autora i ukazuje konflikty między matką a synem. Podczas częstych kłótni rodzice zwracają się wprost do kamery.
czytaj więcej
Produkcja: DE/CZ 2015
„The Burden of Proof” to średniometrażowy film dokumentalny przedstawiający skomplikowaną, europejską procedurę uzyskiwania statusu uchodźcy przez imigrantów. Narody, które przestrzegają powszechnej deklaracji praw człowieka mają moralny obowiązek dać azyl wszystkim, którzy cierpią prześladowania. Niestety w praktyce sytuacja nie przedstawia się tak optymistycznie. Liczne kraje wymyślają złożone procedury utrudniające przyjmowanie cudzoziemców, którzy nierzadko są traktowani jak intruzi.
czytaj więcej
Produkcja: ES 2016
Familijny horror o dziewczynce bojącej się ciemności. Młoda bohaterka nie wie jednak, że gdy zapada noc, ciemność rozpościera się wszędzie...
czytaj więcej
Produkcja: UK/PL 2015
„The Deal” jest krótkometrażową, animowaną opowieścią o kojarzeniu małżeństw na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku na wschodnio-polskim pograniczu. Scenariusz jest oparty na fragmencie pamiętnika Mikołaja Smyka, dziadka reżyserki. Przedmioty występujące w animacji (autentyczna chusta, polskie oraz rosyjskie książki czy sam pamiętnik) pomagają usytuować historię w jej pierwotnym środowisku, wyrażają też atmosferę tamtych czasów. Film jest niezwykle osobistą refleksją na temat meandrów pamięci i rzeczy, które przywołują wspomnienia.
czytaj więcej
Produkcja: ES 2016
W 1973 roku Carl Sagan, znany amerykański astronom i popularyzator nauki, stworzył dla NASA specjalną płytkę, która miała pomóc w badaniach kosmosu w czasie misji Pioniera 10. To była pierwsza wiadomość ludzkości skierowana do cywilizacji pozaziemskich. Dziś, cztery dekady później, świat zaczyna tworzyć nową zbiorową wiadomość. Film Borisa Kozlova to rzadko spotykane połączenie filmu dokumentalnego, animowanego i eksperymentalnego, które zainteresuje nie tylko miłośników astrofizyki. Obraz był prezentowany na wielu międzynarodowych festiwalach (USA, Londyn, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Meksyk).
czytaj więcej
Produkcja: PL/UK 2015
Podczas gdy zdjęcia w filmie pokazują krajobraz, który często wydaje się niezmienny, narracja ujawnia fragmenty zapomnianych opowieści i tradycji, umiejętności oraz życia zawodowego, które nie są już cenione we współczesnym społeczeństwie. W dziele Piotra Piasty spotykamy sędziwych ludzi, będących już u kresu swojej życiowej podróży ze szkocko-angielskiego miasta granicznego Berwick na Tweedzie. Nie widzimy ich, ale słyszymy ich głosy. Dzieło łączy ze sobą relacje historii mówionej z materiałami archiwalnymi oraz nowy materiał filmowy.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Tak jak pamiętna Alicja w Krainie Czarów z klasycznej książki Lewisa Carrolla, siedmioletnia Nelly przemierza polskie ziemie znajdujące się tuż przy rzece Bug. Krajobraz tej niezwykłej, granicznej rzeki staje się dla niej niezapomnianą przestrzenią dziecięcych zabaw i coraz to nowych doświadczeń. Pewnego dnia w dziewczynce rodzi się nadzwyczaj ważne i „dorosłe” pytanie: czym jest wolność, co ona oznacza i jakie są jej granice? Klucz do odpowiedzi na to pytanie ma jej dwuletni braciszek.
czytaj więcej
Produkcja: FI/ES 2016
Belgijski artysta Louis de Cordier kupił kawałek ziemi ulokowany ponad połaciami śniegu w górach Sierra Nevada w Hiszpanii. De Cordier chce zbudować podziemną bibliotekę i bank nasion dla niezmodyfikowanych genetycznie roślin. Położenie na wysokości 2000 metrów nad poziomem morza, niewielkie wahania temperatury i suchy klimat spowalniają erozję. Architektura budynków została zainspirowana rozwiązaniami stosowanymi przez przez Buckminstera Fullera, amerykańskiego architekta i teoretyka. Intrygujący dokument z elementami filmu eksperymentalnego.
czytaj więcej
Produkcja: S 2010
Pewnego dnia Tord przypadkowo wchodzi do mieszkania sąsiada. Mieszka tam inny Tord, dopiero co się wprowadził. Tord i Tord zaczynają spędzać wspólnie czas.
czytaj więcej
Produkcja: SI/HR 2016
Film opowiada o doświadczeniach z wchodzeniem w problematykę zjawisk paranormalnych. Twórcy wykorzystują równocześnie w swoim obrazie reportaże dźwiękowe o uchodźcach przebywających na granicach Unii Europejskiej. Dzieło w nietuzinkowy sposób łączy w sobie elementy bardzo modnej dziś stylistyki found footage (która zostaje lekko sparodiowana) i filmu tajemnicy. Nie będą zawiedzeni miłośnicy takich seriali, jak „Strefa mroku” czy „Z archiwum X”. Nawiązania do nadnaturalnych fenomenów i popularnych produkcji nie są pozbawione ironicznego dystansu.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
Dziury po pociskach wojennych są wszechobecne. Szczególnie teraz, kiedy Niemcy stają się magnesem przyciągającym uchodźców wojennych, należy sobie przypomnieć o tych bliznach. Nieme kamienie zaczynają nagle krzyczeć i eksplodować we współczesnej, pokojowej rzeczywistości Berlina. Okazuje się, że echa II wojny światowej nadal wybrzmiewają na ulicach stolicy Niemiec. Film w bardzo sugestywny sposób i przy użyciu cyfrowych efektów pokazuje, jak historia wpływa na teraźniejszość.
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
Feine Sahne Fischfilet
https://www.facebook.com/clipperfilm/
http://www.feinesahnefischfilet.de/
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
Prag
www.jarekraczekfilm.com
www.prag-music.com
czytaj więcej
Produkcja: DE 2015
The Hoodoo Two
www.thehoodootwo.de
www.facebook.com/hoodootwo
czytaj więcej
Produkcja: FR 2015
Wspomnienia z zamierzchłych czasów, wymarłe miasta amerykańskiego Zachodu pełne są historii i legend. „West Empire” to krótkometrażowy film dokumentalny, który zabiera widza w głąb serc tych miast związanych z erą górniczą, w których żyje już niewielu ludzi. Mieszkańcy tych terenów położonych pośród amerykańskich pustyń egzystują ponad czasem. Ich jedynym priorytetem staje się poszukiwanie wolności. W filmie wysłuchamy historii tych ludzi, których szczere wyznania skłaniają do refleksji nad mechanizmami rządzącymi nowoczesnym społeczeństwem. Dzieło charakteryzuje się przepięknymi zdjęciami amerykańskich peryferii i westernową stylistyką.
czytaj więcej
Produkcja: FI/IT 2016
„Wreck” został nakręcony w latach 2014–2015 na cmentarzysku dla łodzi uchodźców na włoskiej wyspie Lampedusa, uważanej za jedną z najwspanialszych pereł Morza Śródziemnego i za symbol europejskiego raju. Jest to niezwykła opowieść o pewnej dziwnej metamorfozie, w której śmieci stają się elementami pożytecznymi. Historia o bezużytecznych przedmiotach niespodziewanie nabierających wartości.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
„Wytrwałość” to opowieść o Benie Barenholtzu, legendzie amerykańskiego kina niezależnego. Wszyscy znamy jego artystyczną biografię – wiemy chociażby to, że jest pomysłodawcą słynnych Midnight Movies czy producentem filmu „Barton Fink” braci Coen. Jednak co determinowało jego życie? Odpowiedź przyniesie podróż do małej ukraińskiej wioski – miejsca jego urodzenia.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2013
Film o ludzkim pożądaniu, perwersji i ukrytych pragnieniach, a także o tym, że istotą człowieka jest przekraczanie granic, że jest w nas cicha fascynacja zabójcami. W filmie zestawione są ze sobą dwa intrygujące tabu: seks i śmierć. Czy mroczna fascynacja seryjnymi mordercami mówi nam coś istotnego o nas samych? Przez pryzmat postaci Joachima Knychały, który w latach 1975-1982 zamordował pięć kobiet, przyglądamy się tym, których życie zostało naznaczone przez słynnego „wampira z Bytomia”. Wśród nich jest dawny dziennikarz Edward Kozak, który mimo podeszłego wieku otwarcie przyznaje się do swoich rozmaitych obsesji. Za sprawą filmu o „wampirze” ma szansę jeszcze raz zaistnieć w świetle reflektorów.
czytaj więcej
Produkcja: DK 2015
W tym intymnym i eksperymentalnym filmie poznajemy duńsko-turecką pisarkę Ayse Dudu Tepe (Dudu) i jej przyjaciółkę, autorkę filmów Leę Hjort Mathiesen. Pozornie niewinna rozmowa między kobietami doprowadza je do domu, w którym Dudu dorastała. Dokonując nietypowego połączenia kina i poezji, „Øde Ø” opowiada historię kobiety, która musiała uciec od swojej rodziny i tożsamości kulturowej, żeby zbudować własną.
czytaj więcejProdukcja: PL 2016
Wideo przedstawia wizję świata przyszłości przez pryzmat ówczesnej sztuki. Widz dostaje możliwość uczestnictwa w wystawie w Galerii Sztuki Współczesnej w roku 2864.
czytaj więcej