Międzynarodowe Jury

 
Marcos Nine
 
Marcos Nine (Hannover 1977) związany jest z „New Galician Cinema”, grupą zrzeszającą galicyjskich twórców, którzy mają w dorobku prace przełomowe względem konwencjonalnych produkcji audiowizualnych. Autor kilkunastu filmów pokazywanych w Instytutach Cervantesa na całym świecie (m.in. w São Paulo, Nowym Jorku, Stambule, Neapolu i Manchesterze), jak również na kilku festiwalach (Silver Docs, SIFF Seattle czy Malaga Film Festival). Jego pierwszy film pełnometrażowy „The Gap” (2012) miał premierę na prestiżowym festiwalu BAFICI. „Leslie’s Journey” (2014) to jego drugi film pełnometrażowy (nagrodzony na Szczecin European Film Festival '15).
 
 
 
Volker Kufahl
 
Urodził się w 1969 roku w Lüneburgu (Dolna Saksonia, RFN). Studiował nauki społeczne w Konstancji i w Lipsku. Do 1996 roku dorabiał jako kinooperator i doradca programowy w lokalnym kinie artystycznym. Manager w kinach artystycznych i komercyjnych w latach 1996-2000. W latach 2001-2013 dyrektor artystyczny i zarządzający Braunschweig International Film Festival. Od 2008 roku współzałożyciel i dyrektor Universum Cinema, dwusalowego kina niezależnego w Braunschweig, należącego do Europa Cinemas i CICAE. Od 2014 roku dyrektor FilmLand MV gGmbH i Film Commission MV, a także dyrektor artystyczny FILMKUNSTFEST MV w Schwerin, Meklemburgia-Pomorze Przednie. 
 
 
 
 
Janusz Wróblewski
 
Krytyk filmowy, publicysta tygodnika „Polityka”. Autor książki „Reżyserzy” – zbioru esejów i wywiadów z największymi twórcami kina autorskiego na świecie. Studiował socjologię, ukończył Wydział Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako redaktor m.in. w „Kinie”, „Życiu Warszawy”, „Machinie”. Współpracował z „Playboyem”, „Zwierciadłem”, „Dialogiem”, „Gazetą Wyborczą” i Polskim Radiem. Wieloletni szef telewizyjnego „Pegaza”. Juror FIPRESCI m.in. na festiwalach w Cannes, Wenecji, Toronto. Kurator programu filmowego w Stambule z okazji 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Ekspert MKiDN, Mazowieckiego Funduszu Filmowego oraz Silesia Film. Współautor scenariuszy m.in. do „Pożegnania jesieni” Mariusza Trelińskiego i książki „Magia kina”. Odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego srebrnym orderem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
 

 

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: