Część Konkursowa

Głównym celem Szczecin European Film Festival jest poszukiwanie produkcji, które poszerzają pojęcie kina dokumentalnego oraz przełamują stereotypowe jego postrzeganie. To właśnie część konkursowa festiwalu jest platformą tych poszukiwań i każdego roku za jej pośrednictwem prezentujemy kilkadziesiąt starannie wyselekcjonowanych tytułów. Konkurs Europejski i Konkurs Polski filmów dokumentalnych stanowią przekrój twórczości, która wyróżnia się na tle utartych norm i pozornie wyczerpanej tematyki. Zarówno mało znani twórcy jak i weterani kinematografii będą mieli okazję skonfrontować swoje produkcje z opiniami jury oraz publiczności festiwalowej. Prace zarówno jednych jak i drugich autorów są nietuzinkowe, a ich innowacyjne podejście do rejestracji rzeczywistości jest niezwykle cenne. 
 
Spośród rekordowej liczby zgłoszeń w tym roku (aż 2570 filmów z 88 krajów całego świata) Komisja Programowa wyłoniła 44 produkcje, które zostaną zaprezentowane podczas tegorocznej części konkursowej SEFF. Polsko-niemiecki zespół selekcjonerów obradował w składzie: Bartosz Wójcik, dyrektor SEFF i przewodniczący komisji; Jörg Foth, reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych przez wiele lat związany ze słynną wytwórnią DEFA; Damian Romaniak, filmoznawca i krytyk filmowy.
 
Choć znaczna część produkcji przełamuje konwencje dokumentu, nierzadko stanowiąc odważne eksperymenty formalne i tematyczne, nie brakuje też klasycznego kina dokumentalnego. Gatunek ten niejednokrotnie podlega zaszufladkowaniu jako gatunek ograniczający kreatywność, któremu brak powabu jakim cieszą się inne formy sztuki. Stereotyp ten powoli zanika. Dzięki dostępności technologii oraz łatwości globalnej komunikacji możemy cieszyć się kinem, które jest nowatorskie, ekscytujące, które burzy nasze dotychczasowe postrzeganie dokumentu i poszerza nasze horyzonty.
 
Moderator: Konrad Wojtyła
 
Dziennikarz, krytyk literacki, poeta. Wiceprezes Fundacji im. Sławomira Mrożka. Autor kilku książek. Gospodarz, inicjator i moderator wielu dyskusji, paneli i debat z udziałem najważniejszych przedstawicieli życia kulturalnego w Polsce. Od lat współpracuje ze Stowarzyszeniem OFFicyna (zarówno w ramach festiwalu dokumentART, jak i Szczecin European Film Festiwal), prowadząc dyskusje z twórcami filmowymi i spotkania festiwalowe.
 

 

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: