Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną - EPIZOD SZWECJA vol.1

 
 
Stowarzyszenie OFFicyna i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na przedostatni pokaz z cyklu "Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną" poświęcony najnowszym produkcjom ze Szwecji. Pokaz odbędzie się na dziedzińcu menniczym 23 sierpnia o godzinie 22.00. W programie:
 
"Förvaret" / "Detained", reż. Anna Persson, Shaon Chakraborty, dokument, SE 2015.
 
Nagradzany dokument śledzący losy imigrantów oraz pracowników w szwedzkiej izbie zatrzymań. Wciągająca produkcja m.in. o matce oddzielonej od swoich dzieci, o młodym człowieku chcącym rozpocząć nowe życie, o zmaganiu się z zimną biurokracją. Film z dużą wrażliwością obrazuje dramat zatrzymanych i kwestionuje ten globalny fenomen.
 
2016: nagroda Guldbagge dla najlepszego filmu dokumentalnego; Kurt Linder Memorial Grant; nominacja do nagrody FIPRESCI.
2015: nagroda Victor Award dla najlepszego filmu pełnometrażowego nakręconego w rejonie Stockholmu.
 
 
Anna Persson (ur. 1981) – pochodząca ze Szwecji absolwentka reżyserii filmu dokumentalnego na Akademii Sztuk Dramatycznych w Sztokholmie (2011 r.). Studiowała także politologię, gender, fotografię oraz publicystykę. „Detained” to fabularny debiut Persson, co utwierdza ją jako reżyserkę dającą nowy wgląd w ten trudny temat ostatnich czasów.
 
Shaon Chakraborty (ur. 1982) – pochodząca z Bangladeszu autorka filmów, z wykształcenia plastyczka i fotograf. „Detained” to jej dokumentalny debiut. W 2010 r. ukończyła prestiżową szkołę Nordic School of Photography i od tamtej chwili pracuje jako niezależna fotoreporterka i fotograf dla gazet i czasopism.
 
 
 
 
Kuratorem projektu Epizodu - Szwecja jest Sven Eggers. 
 
Na wszystkie projekcje wstęp wolny.
 
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin
 
Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej - Priorytet III Filmowe inicjatywy lokalne.
 
 
 
Dofinansowano ze środków Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach projektu: 25x25 'Kontakt festiwali filmowych'.
 
 
 
Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna
 
 
 
Współorganizator projektu: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
 
 
 
Partnerzy projektu: FILMKUNSTFEST M-VDen Danske Filmskole
 
          
 
 
 
 
 
dodane:: 2016-08-03
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: