„Der Staat gegen Fritz Bauer” w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego

 

„Der Staat gegen Fritz Bauer” / „Fritz Bauer kontra państwo”
reż. Lars Kraume
Niemcy 2015, 105 min
Kino Pionier 1907, 03.12.2016, godz. 18:00
 
 
Scenariusz: Lars Kraume, Olivier Guez;  zdjęcia: Jens Harant;  produkcja: zero one film, Berlin;  obsada: Burghart Klaußner, Ronald Zehrfeld, Lilith Stangenberg, Sebastian Blomberg.
 
 
Pokazy festiwalowe: Locarno 2015, Busan 2015, Londyn 2015, Tallin 2015, Hong Kong 2016, Seattle 2016, Szanghaj 2016, Sarajewo 2016.
 
Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Publiczności, Locarno 2015; Niemiecka Nagroda Filmowa za scenariusz, reżyserię (Lars Kraume), drugoplanową rolę męską (Roland Zehrfeld), scenografię i kostiumy) 2016.
 

 

Opis filmu: Fritz Bauer, prokurator generalny landu Hesji, powrócił do Niemiec z przymusowej emigracji w 1949 roku. Jako Żyd i socjaldemokrata uciekł tuż przed wojną do Skandynawii. Jemu niemiecki wymiar sprawiedliwości zawdzięcza rozpoczęcie procesów przeciwko zbrodniarzom nazistowskim w latach pięćdziesiątych we Frankfurcie nad Menem. Misja ścigania wojennych przestępców, jakiej podejmuje się bohater filmu, nie była jednak łatwa, ponieważ ówczesny niemiecki system sądowniczy naszpikowany był dawnymi członkami partii hitlerowskiej. Kiedy więc pewnego dnia Fritz Bauer otrzymuje list z informacją, że odpowiedzialny za masową zagładę Żydów Adolf Eichmann ukrywa się w Argentynie, postanawia działać w konspiracji. Dzięki pomocy młodego i zaangażowanego prokuratora udaje mu się potwierdzić otrzymaną wiadomość, jednak nikt ani w prokuraturze, ani we władzach państwowych nie wykazuje zainteresowania złapaniem wojennego zbrodniarza. Zdesperowany Bauer zwraca się o pomoc w ujęciu Eichmanna do izraelskiego Mossadu. Jednak współpraca z obcym wywiadem to zdrada stanu i grozi poważnymi konsekwencjami. „Kiedy opuszczam mój gabinet, wkraczam na wrogie terytorium” – tak Fritz Bauer określał swoją sytuację w niemieckiej prokuraturze. Obsypany nagrodami film Larsa Kraume to drugi film, po pokazywanym w ubiegłym roku Labiryncie kłamstw, w którym Niemcy rozliczają się ze swoją współczesną historią. Otwierająca go fikcyjna scena, w której bohater filmu po nadużyciu alkoholu i środków nasennych zostaje cudem odratowany, odwołuje się do prawdziwych okoliczności śmierci Fritza Bauera, które do dzisiaj pozostają niewyjaśnione.

 

 

Lars Kraume, urodził się w 1973 roku w Chieri we Włoszech, dorastał we Frankfurcie nad Menem. Po maturze przez dwa lata pracował jako niezależny fotograf. Swój pierwszy film krótkometrażowy „3:21” zrealizował w 1992 r. W latach 1994–1998 studiował w Niemieckiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (dffb) w Berlinie. Za swój film dyplomowy „Dunckel” z roku 1998 otrzymał Nagrodę im. Adolfa Grimma, a za kolejny obraz „Guten Morgen, Herr Grothe” z 2007 roku Niemiecką Nagrodę Filmową oraz ponownie Nagrodę im. Adolfa Grimma. Kraume pracował także jako reżyser i autor scenariusza przy wielu produkcjach telewizyjnych, między innymi serialach kryminalnych „KDD-Kriminaldauerdienst” oraz „Tatort”.
 
Bilety: 18 zł normalny / 15 zł ulgowy
Karnet (7 wejść): 84 zł
Bilety do nabycia w: Kino Pionier 1907, al. Wojska Polskiego 2 lub online tu.
 
 
Pokazy w Szczecinie dofinansowano ze środków: Gminy Miasto Szczecin oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej - Priorytet III Filmowe inicjatywy lokalne.
 
Organizatorzy: Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Goethe Institut, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, German Films, Stowarzyszenie OFFicyna, Kino Pionier 1907.
 
dodane:: 2016-11-23
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: