„24 Wochen” w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego

 
„24 Wochen” / „24 tygodnie”
reż. Anne Zohra Berrached
Niemcy 2016, 102 min.
Kino Pionier 1907, 04.12.2016, godz. 18:00
 
 
Scenariusz: Carl Gerber, Anne Zohra Berrached; zdjęcia: Friedel Clausz; produkcja: zero one film, Berlin;  obsada: Julia Jentsch, Bjarne Mädel, Johanna Gastdorf, Emilia Pieske.
 
 
Pokazy festiwalowe: Berlinale 2016 (konkurs), Stambuł, 2016, Edynburg 2016, Szanghaj 2016, Wrocław 2016, Erewań 2016.
 
Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Niemieckich Kin Studyjnych ArtHaus, Berlin 2016.
 

 

Opis filmu: Astrid i Markus tworzą szczęśliwy, choć nieformalny związek, razem wychowują córeczkę i oczekują przyjścia na świat drugiego dziecka. Oboje mają satysfakcjonującą pracę, utrzymują dobre relacje z przyjaciółmi i bardzo cieszą się na powiększenie rodziny. Podczas rutynowego badania, kiedy Astrid jest w 24 tygodniu ciąży, dowiadują się, że płód ma zespół Downa. I chociaż dla obojga przyszłych rodziców wiadomość ta jest ciosem i wedle obowiązujących w Niemczech przepisów mogą skorzystać z prawa do aborcji, przyszła mama decyduje się na urodzenie dziecka. Jednak wkrótce przychodzi kolejna niedobra informacja: jest ono także obciążone bardzo poważną wadą serca. Szanse na przeżycie daje tylko seria skomplikowanych operacji, które prawdopodobnie trzeba będzie ciągle powtarzać, aby utrzymać dziecko przy życiu. Lekarze proponują aborcję. Film młodej reżyserki jest opisem dramatu, który przeżywa młoda kobieta, postawiona w tak trudnej i nieoczekiwanej sytuacji. Niełatwą decyzję musi podjąć sama i będzie to wybór, którego nikt – i to w filmie wybrzmiewa najmocniej – nie może za nią dokonać. Wraz z Astrid poznajemy wszystkie argumenty za i przeciw zarówno z medycznego, jak i ludzkiego punktu widzenia, wysłuchujemy rad różnych osób z jej najbliższego i dalszego otoczenia, a na końcu i tak nie wiemy, jaką decyzję podjęlibyśmy na jej miejscu, bo prawdziwego wyboru dokonuje się tylko wtedy, kiedy dotyczy on nas bezpośrednio.
 

 

Anne Zohra Berrached urodziła się w roku 1982 w Erfurcie w byłym NRD. Po studiach na kierunku pedagogika specjalna pracowała w Londynie jako pedagog teatralny. W czasie studiów w Akademii Filmowej Badenii Wirtembergii nakręciła film „Heilige & Hure”, który pokazywany był na wielu festiwalach w świecie. Jej film „Zwei Mütter” pokazywany w roku 2013 na Berlinale w sekcji „Perspektive Deutsches Kino” został wyróżniony nagrodami „First Steps No Fear Award” oraz „Preis Dialogues en Perspective”.

Bilety: 18 zł normalny / 15 zł ulgowy
Karnet (7 wejść): 84 zł
Bilety do nabycia w: Kino Pionier 1907, al. Wojska Polskiego 2 lub online tu.
 
 
Pokazy w Szczecinie dofinansowano ze środków: Gminy Miasto Szczecin oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej - Priorytet III Filmowe inicjatywy lokalne.
 
Organizatorzy: Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Goethe Institut, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, German Films, Stowarzyszenie OFFicyna, Kino Pionier 1907.
 

 

dodane:: 2016-11-24
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: