„4 Könige” w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego

„4 Könige” / „4 królowie”
reż. Theresa von Eltz
Niemcy 2015, 100 min.
Kino Pionier 1907, 06.12.2016, godz. 18:00
 
Scenariusz: Esther Bernstorff; zdjęcia: Kristian Leschner;  produkcja: C-FILMS, Hamburg; obsada: Paula Beer, Jella Haase, Moritz Leu, Janis Niewöhner, Clemens Schick. 

 

Pokazy festiwalowe: Rzym 2015 (konkurs Alice nella Città), Berlinale 2016, Miami 2016, Zlin 2016.
 
Nagrody i wyróżnienia: Nagroda dla Najlepszego Filmu w konkursie Alice nella Città, Rzym 2015; brązowa Niemiecka Nagroda Filmowa dla Najlepszego Filmu 2016.
 

 

Opis filmu: Lara, Alex, Fedja i Timo przebywają w zakładzie psychiatrycznym dla młodzieży i tam też mają spędzić zbliżające się święta Bożego Narodzenia. O ich problemach wiemy niewiele i scenariusz filmu niewiele nam dopowiada. Z rozmów czy krótkich spotkań z rodzicami wynika, że to relacje z nimi są powodem zaburzeń psychicznych, które pomaga przezwyciężyć swoim młodym pacjentom dr Wolff. Tylko Gruzin Fedja cierpi z powodu fizycznej i psychicznej przemocy szkolnych kolegów. W ramach terapii lekarz prosi ich, aby przygotowali film o swoich wspomnieniach związanych z Bożym Narodzeniem. Z tych oszczędnych, przetykanych długimi pauzami i raczej pozbawionych emocji opowieści możemy domyśleć się traumy, jaką przeżyli młodociani bohaterowie filmu w swoich rodzinnych domach. Dr Wollf, stosujący dość niekonwencjonalne metody terapeutyczne, pozostawia swoim podopiecznym dużą swobodę, próbując nauczyć ich odpowiedzialności za swoje postępowanie i skłonić do tworzenia wzajemnych przyjacielskich relacji. Prawie mu się to udaje. Debiutancki film Theresy von Eltz, kameralny i oszczędny w formie, opowiada o odpowiedzialności dorosłych za dorastające pod ich okiem i opieką kolejne pokolenie. Problemy psychiczne młodych bohaterów wynikają z zaburzonych relacji rodzinnych, ale też z niekompetencji nauczycieli lub opiekunów, czy - jak w tym wypadku – psychoterapeutów. Destrukcyjny jest zarówno brak zainteresowania, jak i nadmierna kontrola, bo w każdym z tych przypadków dzieci nie są w stanie nauczyć się tak ważnej życiowej umiejętności jak budowanie więzi i społecznych relacji.

 

Theresa von Eltz urodziła się w 1978 roku w Bonn. Studiowała historię i nauki polityczne w Berlinie i Oxfordzie oraz reżyserię w Narodowej Szkole Filmu mi Telewizji w Beaconsfield w Wielkiej Brytanii. W 2007 roku jej studencka produkcja brała udział w konkursie filmów krótkometrażowych na Berlinale. Współpracowała przy produkcjach telewizyjnych i reklamowych. „Czterej królowie” to jej pierwszy film kinowy. Mieszka w Berlinie.

 

Bilety: 18 zł normalny / 15 zł ulgowy
Karnet (7 wejść): 84 zł
Bilety do nabycia w: Kino Pionier 1907, al. Wojska Polskiego 2 lub online tu.
 
 
Pokazy w Szczecinie dofinansowano ze środków: Gminy Miasto Szczecin oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej - Priorytet III Filmowe inicjatywy lokalne.
 
Organizatorzy: Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Goethe Institut, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, German Films, Stowarzyszenie OFFicyna, Kino Pionier 1907.
 

 

dodane:: 2016-11-28
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: