„Wer ist Oda Jaune?” - pokaz w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego

„Wer ist Oda Jaune?”
reż. Kamilla Pfeffer
Niemcy 2016, 75 min
Kino Pionier 1907, 08.12.2016, godz. 18:00
 
Scenariusz: Kamilla Pfeffer;  zdjęcia: Magdalena Hutter;  produkcja: gebruder beetz filmproduktion; udział biorą: Oda Jaune, Lars Eichinger, Thomas Ostermeier, Jonathan Meese.
 
 
 
 
Pokazy festiwalowe: Berlinale 2016
 
 
 

 

 

Opis filmu: Film dokumentalny „Wer ist Oda Jaune?” ukazuje portret młodej bułgarsko-niemieckiej malarki, Ody Jaune (prawdziwe nazwisko Michaela Danowska). Jaune urodziła się w Sofii w 1979 roku jako córka bułgarskiego grafika. W wieku siedemnastu lat wyjechała na stypendium do szkoły waldorfskiej w Heidelbergu. W latach 1998-2003 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie w pracowni profesora Jörga Immendorffa, którego poślubiła w 2000 roku (pseudonim Oda Jaune nadał jej właśnie Jörg Immendorff; „Oda” w języku staroniemieckim znaczy skarb, a „jaune” to po francusku kolor żółty). Wodewilowe małżeństwo kultowego, skandalizującego niemieckiego malarza, reprezentanta kierunku „nowi dzicy” z młodszą o 45 lat studentką szokowało społeczeństwo. Para Immendorff/Jaune bulwersowała kontrastem wynikającym z wieku, wyglądu, sławy, wykształcenia i doświadczenia. Podziwiano malarstwo Immendorffa i urodę Jaune. Po śmierci męża (w 2007 roku) Oda opuściła Düsseldorf i zamieszkała w Paryżu. Dystans do przeszłości pozytywnie wpłynął na jej twórczość. We Francji rozwinęła skrzydła. W 2009 roku jej obrazy znalazły uznanie w renomowanej paryskiej galerii Daniela Templon. W 2012 roku otrzymała nagrodę Pierre Cardin. W Niemczech też nie została zapomniana.
 
 
 

 

Kamilla Pfeffer urodziła się w 1982 roku w Wiesbaden, początkowo studiowała nauki polityczne i romanistykę w Moguncji i Strasburgu, od roku 2009 film dokumentalny i fotografię w Wyższej Szkole Artystycznej Mediów w Kolonii. Od 2009 roku współpracuje jako dziennikarka z dziennikiem „Süddeutsche Zeitung” oraz magazynem „Chrismon”, a także jako dramaturg przy produkcjach dokumentalnych. „Wer ist Oda Jaune?” jest jej filmem dyplomowym.

 

Bilety: 18 zł normalny / 15 zł ulgowy
Karnet (7 wejść): 84 zł
Bilety do nabycia w: Kino Pionier 1907, al. Wojska Polskiego 2 lub online tu.
 
 
 
Pokazy w Szczecinie dofinansowano ze środków: Gminy Miasto Szczecin oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach programu Edukacja i upowszechnianie kultury filmowej - Priorytet III Filmowe inicjatywy lokalne.
 
Organizatorzy: Dom Norymberski, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, Goethe Institut, Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, German Films, Stowarzyszenie OFFicyna, Kino Pionier 1907.
 

 

dodane:: 2016-11-30
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: