Wybór filmów do tegorocznego Konkursu Europejskiego był wyjątkowo trudny, otrzymaliśmy bowiem bardzo dużo rewelacyjnych zgłoszeń. Ostatecznie wybraliśmy 29 realizacji twórców z 14 krajów. Produkcja wszystkich konkursowych filmów zakończyła się w latach 2018–2019. Jak zawsze w konkursie głównym filmy kręcone były na całym świecie, ale w ich produkcję zaangażowani byli twórcy europejscy. Tematyka jest, jak co roku, bardzo zróżnicowana, od kwestii najwyższej rangi po profesjonalną rozrywkę. Wiele z prezentowanych obrazów jest wyjątkowych, nierzadko przekraczają one granice klasycznego dokumentu. Tradycyjnie po projekcjach odbędą się dyskusje z autorami konkursowych filmów, co stanowi stały element festiwalu. Jest to dla nas wyjątkowo ważne, bowiem bezpośrednie spotkanie widza i twórcy jest zawsze doświadczeniem szczególnie inspirującym. W tegorocznym konkursie znalazło się pięć filmów niemieckich i hiszpańskich, cztery z Wielkiej Brytanii, po trzy produkcje z Francji i Holandii, po dwie z Polski i Portugali oraz po jednej z Belgii, Włoch, Rumunii, Szwecji i Ukrainy. Nie zabrakło także koprodukcji, w których partycypowały Rosja i Belgia, a także El Salvador i Hiszpania.
Rodzeństwo Anna i Henrik Dahlbringowie siedem lat po samobójstwie swojego ojca spotyka się, by porozmawiać o nim i o jego wpływie na ich życie.
czytaj więcej
W 1933 r., w czasach Republiki Weimarskiej, Alex przeprowadza się do Berlina. Poszukując swojego miejsca na świecie i swojej tożsamości seksualnej, zostaje pierwszym transseksualistą w historii, który przeszedł operację. Ma to niestety miejsce w czasach powstania narodowego socjalizmu – zamętu społecznego, który zmienił stolicę wolności seksualnej w najbardziej stłamszony kraj wszech czasów.
czytaj więcej
Dokument o życiu Kapitana Francji, najwspanialszego francuskiego superbohatera, jakiego znał świat, od 1900 r. po dzisiaj. Jego przygody zaprowadziły go na plażę Omaha, dookoła Francji, a w końcu do stawienia czoła wielkiemu robotowi, który grozi, że zniszczy jego kraj.
czytaj więcej
Gips zakładany przez najbardziej niekonwencjonalnego chirurga plastycznego w świecie sztuki.
czytaj więcej
Mariam opuściła własny kraj, jest w ciąży i szuka bezpiecznego domu dla swojego dziecka. W wyniku tej podróży przepłynęli morze w małej łodzi, w której znajdowały się wyłącznie kobiety, aż dobili do brzegu w mieście Melilla. W związku z napotkanymi w drodze zagrożeniami kobiety wolą, by ich historie pozostały tajemnicą, w przeciwieństwie do Mariam, która postanawia w końcu, przed porodem w Boże Narodzenie, opowiedzieć własną historię swojemu dziecku Treasure.
czytaj więcej
Dokument o kurdyjskim dziennikarzu, który przez swoją pracę – filmowanie i raportowanie o ISIS – otrzymuje groźby śmierci. W poszukiwaniu bezpieczeństwa ucieka do Europy. Film przedstawia trudności związane z nauką angielskiego i próbę zachowania nadziei w starciu z absurdami systemu imigracyjnego. To historia o odwadze, miłości i przetrwaniu, historia Kurdów i imigrantów na całym świecie.
czytaj więcej
Żona polskiego emigranta, który przez kilka lat mieszkał i pracował fizycznie w Londynie, dowiaduje się, że jej mąż nagle zmarł, a jego ciało zostało przekazane lokalnym władzom i policji dla celów śledztwa. Bez jakiegokolwiek finansowego wsparcia czy pomocy od kogokolwiek wybiera się w podróż do Londynu, aby odnaleźć ciało męża i zabrać je do domu. Jej walka z biurokracją w Anglii, aby zapewnić godny pochówek swojemu zmarłemu mężowi, wytycza mapę ulic i instytucji Londynu i jednocześnie kreuje obraz jej osobistych refleksji na temat życia, miłości i śmierci.
czytaj więcej
Film przedstawia myśli i uczucia matki tzw. upośledzonego umysłowo syna. W codziennym życiu z synem przeszkadzają jej niejednorodne uczucia i wewnętrzna walka, żeby zaakceptować go takim, jakim jest. Historia jest opowiedziana przez asocjacyjny montaż scen odpowiadający uczuciom i doświadczeniom matki, w tle zaś słyszymy jej monolog wewnętrzny.
czytaj więcej
Kontrastujące wizje artystyczne, źle ulokowana pewność siebie i jawna ignorancja zderzają się na tle coraz bardziej delikatnego i podzielonego świata. W sierpniu 2018 r., siedem miesięcy przed planowanym opuszczeniem UE przez Wielką Brytanię, dwóch upartych szkockich filmowców usiłuje zrobić razem film krótkometrażowy w austriackich Alpach. Czy znajdą wspólny język, czy będą musieli się rozstać?
czytaj więcej
W pewnej wsi w okolicach Opola trwają obchody Niedzieli Wielkanocnej. Ludzie zbierają się przed kościołem, ale tłoczą się tu również konie. To tradycyjny element obchodów świąt, na które składają się modlitwy, konny objazd wokół pobliskich zabudowań oraz żarliwe śpiewy zakrapiane alkoholem. Enigmatyczny montaż i czarno-białe zdjęcia oddają podniosłą atmosferę święta. Sacrum łączy się z profanum.
czytaj więcej
Ta historia toczy się wokół tematu więzi rodzinnych. Używając obrazów nagranych na statku wycieczkowym przez swoich rodziców, autor tworzy dystopiczne społeczeństwo, gdzie problemy zbiorowej koegzystencji są rozwiązywane przez algorytm i gdzie zakaz aborcji jest rekompensowany przez prawo, które pozwala rodzicom na zaskarżenie swoich dzieci, jeśli do ukończenia 30 lat nie spełnią pokładanych w nich oczekiwań.
czytaj więcej
Historia szesnastu osób, które sądzono za sadomasochizm w Wielkiej Brytanii pod koniec rządów Thatcher, została opowiedziana przez policję, oskarżycieli i tabloidy — ale nie przez oskarżonych.
czytaj więcej
Carlos jest człowiekiem. Obecnie jest na wakacjach na Antarktydzie. Pingwinom, które nie mają aparatów, będzie bardzo trudno zapamiętać Carlosa.
czytaj więcej
Ostatniego dnia usłyszałem muzykę. Starą rock’n’rollową piosenkę. Brzmi znajomo… To pewnie muzyka z jednego z mechanicznych urządzeń mojego taty: wędrowca, człowieka tysiąca żyć, króla szafy grającej.
czytaj więcej
Historia kobiety-żołnierza Oksany Yakubovej, która powraca z wojny. Rozmawiając z psychologami, walcząc z zespołem stresu pourazowego i atakami paniki, stara się powrócić do normalnego życia. Dokument pokazuje jej ścieżkę od początku procesu rehabilitacji aż do normalnej rodziny i pracy.
czytaj więcej
Film krótkometrażowy o byłym mistrzu karate i japońskim imigrancie Nobuaki Konno, którego córka i projektantka mody Lisa Konno pyta o różnice kulturowe. Przed zrobieniem tego filmu Lisa stworzyła kolekcję mody zainspirowaną Nobuaki i jego zabawnym podejściem do integracji. W czasie filmu ma on na sobie ubrania z tej kolekcji, co czyni tę produkcję dokumentem krótkometrażowym i filmem modowym w jednym.
czytaj więcej
Nie mogąc podróżować po świecie, postanowiłem odbyć podróż dookoła pomnika Ferdynanda Magellana, pierwszego człowieka, który (tak jakby…) opłynął świat 500 lat temu. Antonio Pigafetta, towarzysz Magellana, pisał dla „Relazione del primo viaggio intorno al mondo” i to dzięki jego słowom odnajduję migrantów, którzy zamieszkują moją okolicę w Lizbonie.
czytaj więcej
W 1940 r. Truus mieszka w Rotterdamie ze swoją matką Aartje. W 2019 r. jej wnuk Arjan zastanawia się, jak wyglądały ich pierwsze słoneczne dni w maju 1940 r. Rekonstruuje je i dochodzi do wniosku, że niewiele może dodać.
czytaj więcej
Film o determinacji i obowiązkach, o uprzedzeniach, o równoległym arabskim społeczeństwie w Niemczech, o zaufaniu i lękach – i o silnej miłości. Związek Marii i Salima jest oparty na delikatnej równowadze. Mieszkają w Berlinie. Maria pracuje, tańcząc taniec brzucha. Salim pochodzi z Syrii, gdzie taniec ten postrzega się jako niegodny. Gdy czeka na nią w nocy w swoim samochodzie, Maria tańczy w klubach dla innych mężczyzn.
czytaj więcej
Ojciec i syn w podróży. Spotykają się, żeby spędzić trochę wspólnego czasu po tym, jak wcześniej zerwali ze sobą kontakt. Nie jest to jednak beztroski weekend w chatce w Bieszczadach. Pijany ojciec pyta retorycznie: „A co, ty myślałeś, że będzie lekko?”. Budowanie tytułowej tamy na górskim potoku można odczytywać w kategoriach walki ze słabościami, wspólnego wysiłku skierowanego przeciw uprzedzeniom i wzajemnym pretensjom. W powstałym w ten sposób basenie można znaleźć oczyszczenie oraz (chwilowe) ukojenie.
czytaj więcej
Zabawnie zmontowany dokument badający zniknięcie mężczyzny, który zostawił po sobie coś bardziej wyjątkowego niż tylko tajemnicę.
czytaj więcej
Losy chazarskiego narodu opowiedziane przez tych, którzy ich podbili – luźno oparte na „Słowniku chazarskim” Milorada Pavica.
czytaj więcej
W wieku nieco ponad dwudziestu lat Addai porzuca całe swoje dotychczasowe życie i przenosi się do Syrii, żeby pomagać ofiarom wojny domowej. Początkowo dostaje dyżur w kuchni razem z Iliasem. Addai pisze do swojej matki: „Nie martw się o mnie, wszystko jest w porządku”. Dwa lata później jego matka otrzymuje list z więzienia. Ilias został skazany za terroryzm przez niemiecki sąd. Chce się z nią spotkać i pisze: „W jedno musisz mi uwierzyć, pojechaliśmy tam w dobrej wierze”.
czytaj więcej
Fikcyjny dokument z narracją Rosy Limanci, młodej latynoski, która zastanawia się nad powodami swojej emigracji i procesem wyludniania jej obecnego miejsca zamieszkania na południu Europy. Jej myśli wędrują od dzieciństwa do teraźniejszości, używając skrzyżowań dróg jako przykładów wyludnienia terytoriów, które uważane są za odległe. Pytanie brzmi: czy wiejska rzeczywistość w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej są porównywalne? Konkretnie w odniesieniu do populacji i porzucenia terytoriów, zarówno tych biednych, jak i bogatych.
czytaj więcej
Komiczna podróż Aleksandra ku samopoznaniu i akceptacji poprzez ucieczkę retro drag queen. Aleksandr rozpoczyna olśniewającą przemianę w drag queen, w której odgrywa swoją własną rolę: postaci, która poszukuje swojej tożsamości. Zawieszony w występie między rzeczywistością a fikcją, konfrontuje się ze swoim pojmowaniem seksualności, płci i z własną przeszłością. „Under the Dress” jest ćwiczeniem mise-en-scène, bliskim Wernerowi Schroeterowi, ultrawspółczesną formą żądania usankcjonowanego prawa do jakiejkolwiek formy tożsamości seksualnej.
czytaj więcej
Eseistyczny film krótkometrażowy o więźniu obozu wojennego podczas II wojny światowej, przemyśle zbrojeniowym na terenie Ruhry i relacji pomiędzy pamięcią indywidualną i kolektywną. Film jest oparty na wspomnieniu z dzieciństwa artysty, który znalazł skamieniały amonit będący niegdyś częścią torów kolejowych.
czytaj więcej
Historia ze wsi. Miała prawie 12 lat, gdy go poznała, a dwa lata później była w ciąży, nosząc ich pierwsze dziecko. Nie chciała ślubu, ale jej rodzina podjęła inną decyzję. Ożenił się z nią, bo byli tak samo biedni i nieszczęśliwi. Mieli ośmioro zdrowych dzieci, które już dawno opuściły dom. Złączeni ze sobą w swojej małej wiosce nie oczekują zmiany. Ich życie codzienne toczy się wokół pracy: wypasania krów i uprawiania ziemi. Cały czas obok siebie, a jednak osobno.
czytaj więcej
Eksperymentalny esej wideo, wykorzystujący obrazy ze zdjęć Fotocine Fund znajdujących się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Coruche w celu upowszechnienia pewnych aspektów znanej rzeczywistości z połowy XX w. w prowincji Ribatejo i jej powiązań z fotografią.