Niepowtarzalna okazja dla widzów spragnionych aktualności ze świata polskiego, zaangażowanego kina. Okiem SEFF przyglądamy się historiom intrygującym i nieoczywistym, obrazom powstającym z faktów, o faktach i dla faktycznych wrażeń. Budująca historia niewidomego geniusza fortepianu kontrastuje z opowieścią o dziennikarzu, zmagającym się już niemal sto lat temu z wczesnymi formami fake newsów. Z kolei opowieść, odwołująca się do faktycznych wydarzeń, współgra z całkowicie fikcyjną historią Doktora – obie opowiadają o odwiecznej walce dobra ze złem, o odcieniach tego, co tworzy cechy głęboko ludzkie, o dialogu, w którym te zmagania się toczą. Każda z projekcji będzie okazją do spotkania wokół filmu i podejmowanej w nim tematyki z udziałem gościa specjalnego.
Obsada: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, Zsolt László, Ostap Vakuliuk
Początek XX wieku, obrzeża Cesarstwa Rosyjskiego. Lekarz podaje śmiertelną dawkę eteru młodej kobiecie, którą pragnie uwieść. Po ucieczce zatrudnia się w austro-węgierskiej twierdzy, gdzie kontynuuje swoje eksperymenty.
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu, który jako dziecko traci wzrok. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym, ale gdy odkrywa jazz – ma tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy festiwal. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza. To spotkanie zmieni jego życie.
czytaj więcej
W międzynarodowej obsadzie wschodzące zagraniczne gwiazdy, m.in. James Norton, Vanessa Kirby oraz nominowany do Złotego Globu – Peter Sarsgaard. Film przedstawia historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką „utopią”. Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George'a Orwella.
czytaj więcej
Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu. Ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego – twórców wielokrotnie nagradzanych obrazów „Papusza” i „Plac Zbawiciela”. Film otrzymał nagrodę FIRST LOOK na MFF w Locarno 2016 dla polskiego filmu w fazie postprodukcji oraz wziął udział w Konkursie Głównym 52. edycji MFF w Karlowych Warach 2017, gdzie Jowita Budnik i Eliane Umuhire otrzymały nagrody za najlepsze role żeńskie.
czytaj więcej