Postanowiliśmy stworzyć nowy blok programowy, składający się najnowszych filmów dokumentalnych, które zdążyły już skraść serca jurorów na najważniejszych festiwalach filmowych. Są to produkcje z najwyższej półki, ambitne, ale też bardzo przyjemne dla oka i ucha. Jest to również kino, które po prostu warto obejrzeć – choćby po to, aby przekonać się, czy filmy nagradzane na IDFA, Berlinale czy na Sundance są tych nagród warte, czy być może są przereklamowane. To także ogromna szansa, aby obejrzeć je w naszym mieście, bez potrzeby podróżowania do Niemiec czy USA.
Produkcja: USA 2015
Obwołany jednym z najbardziej innowacyjnych i intymnych dokumentów wszech czasów. Poznaj Kurta Cobaina jak nigdy dotąd w jedynym istniejącym w pełni autoryzowanym portrecie osławionej ikony muzyki.
Nominowany do Oskara filmowiec Brett Morgen wprawnie łączy osobiste archiwum sztuki i muzyki Cobaina, nigdy dotąd nie widziane filmy, animacje i odkrywcze wywiady z rodziną muzyka i jego najbliższymi przyjaciółmi.
Niezmiernie kreatywny i darzony wielkim uznaniem – podążaj za Kurtem od jego najwcześniejszych lat poprzez to intuicyjne i szczegółowe kinowe spojrzenie na artystę skłóconego ze swoim otoczeniem.
Fani i osoby z pokolenia Nirvany dowiedzą się o Cobainie rzeczy, których dotąd nie wiedzieli, natomiast ci, którzy niedawno odkryli tę postać i muzykę dowiedzą się, co sprawia, że do dziś pozostaje on ikoną.
czytaj więcej
Produkcja: HR 2014
Jakieś sześćdziesiąt lat temu pewien mężczyzna zaginął na cztery lata. Powrócił odmieniony, wraz z bolesną tajemnicą. Później zbudował życie swojej rodziny wokół tego niewypowiedzianego sekretu. Mówienie o przeszłości stało się zabronione. To jego wnuczka, reżyserka tego filmu, jako pierwsza zaczęła zadawać pytania, chcąc od dzieciństwa dowiedzieć się, skąd wzięły się blizny dziadka. Mężczyzna zmarł jednak, nie wyjawiając w pełni swojej tajemnicy.
„Naked Island” to śledztwo skonstruowane na ruinach przeszłości. Mozaika tropów – fotografii rodzinnych oraz intymnych zwierzeń grupy ludzi, których związało jedno miejsce, wyspa złamanych dusz, oraz konsekwencje, które to miejsce ponosiło przez trzy pokolenia.
czytaj więcej
Produkcja: IRN 2015
W Teheranie trwa dzień jak co dzień. Auta suną po zakorkowanych ulicach, a wśród żółtych taksówek błądzących po gigantycznej metropolii jest jeden wyjątkowy samochód. Na desce rozdzielczej zamontowano w nim przemysłową kamerę, a za kierownicą siedzi Jafar Panahi, reżyser filmu. Do jego samochodu wsiadają ludzie prości i intelektualiści, przyjaciele i kompletnie nieznajomi, przypadkowe osoby w potrzebie i umówieni na przejażdżkę członkowie rodziny.
„Taxi-Teheran” to piękna audiowizualna pocztówka z Iranu, w której zamiast egzotycznych zdjęć dominuje dokumentalne spojrzenie na otaczającą reżysera rzeczywistość. To właśnie jeden z powodów, dla którego w filmie zakochali się jurorzy tegorocznego Berlinale i nagrodzili go główną nagrodą – Złotym Niedźwiedziem. Film zdobył także nagrodę dziennikarzy FIPRESCI.
czytaj więcej