Przy stałym udziale Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego powstaje blok Historia‒Polityka‒Film. Do współpracy zapraszane są także inne instytucje i organizacje zajmujące się problematyką historyczną (m.in. Instytut Pamięci Narodowej, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej). W ramach tego bloku widzowie dokumentARTu poznali wiele istotnych z punktu widzenia historii najnowszej filmów, np. Fotoamatora (Dariusz Jabłoński, Polska, 1998), Trzech kumpli (Anna Ferens, Polska, 2008).
Kilka lat temu, urodzona w Berlinie Alexa Karolinski postanowiła stworzyć projekt kucharski, w którym pokazywałaby pyszne dania kuchni żydowskiej w wykonaniu swojej babci. Gdy jednak w ramach przygotowań zaczęła filmować jej ciepłą, rodzinną kuchnię, zrozumiała, że może podzielić się czymś więcej niż kilkoma przepisami. Owocem tego projektu jest pełnometrażowy dokument „Oma & Bella” – poruszający portret dwóch żywych postaci, babci Alexy i jej dobrej koleżanki i współlokatorki Belli, które razem przeżyły Holokaust. Wprawnymi rękoma przygotowują posiłek po posiłku w swojej świetnie zaopatrzonej kuchni w Berlinie Zachodnim, snując wciągające historie ze swojej przeszłości. Niektóre ze wspomnień są rozczulające, gdy mówią o dyskotekach i miłościach, inne bardzo trudne, jak opowieści z pobytu w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Szczerość i ciepło jakie z nich płyną są tak magnetyczne, że niemal niemożliwym jest nie pokochać ich po obejrzeniu tego filmu.
czytaj więcej
POL, GER 2011, 45'
W schyłkowym okresie Polski Ludowej w sklepach brakowało wszystkiego: począwszy od papieru toaletowego, na butach skończywszy. Dokument „Paczki solidarności” opowiada o spontanicznym ruchu wsparcia Polaków przez Niemców z Republiki Federalnej Niemiec. W lutym 1982 r., po tym, jak Bundestag zwolnił z opłat pocztowych paczki z pomocą dla Polaków, rekord przesyłek z artykułami codziennego użytku i służącymi do konspiracji wynosił 70 tys. dziennie. W filmie zobaczymy bohaterów tamtej historii: zarówno tych, których twarze i nazwiska prawie lub w ogóle nie są znane, jak i postacie z podręczników historii.