VARIA "Wielka Zielona Ściana, Afryka-Afryce" i "Father0"
Father0
D: Konrad Pachciarek, CI, ED: Łukasz Nyks; PL 2015, COL, 44’
Filmowa opowieść o różnych relacjach młodych chłopaków z ojcami - nieobecnymi, nieznajomymi. Sami próbują się z nimi zmierzyć, a niektórzy także dorosnąć do ojcostwa, do którego w żaden sposób nie zostali przygotowani. Jak potoczą się ich losy?
Film to efekt wspólnej, narracyjnej pracy członków grupy ArtCrew działającej przy Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Trzebieży. Konrad Pachciarek ) – autor scenariusza i reżyser filmu, rozmawiając z chłopcami, wysłuchując ich historii, nadał ich opowieściom filmową fabułę, starając sie przy tym zachować jak najwierniej specyfikę życia, wewnętrznych relacji i języka młodych aktorów.
W FATHER0 usłyszymy muzykę i zobaczymy muzyków zespołu Luxtorpeda.
Konrad Pachciarek
Urodzony w 1977 roku, prawnik, założyciel i kierownik artystyczny Teatru Abanoia (od 2004 roku), autor scenariusza i reżyser filmu „Father0”, autor i reżyser sztuk teatralnych, m. in. „Gwiazda” (2004), „Mateyko” (2005), „Tokszok” (2006), „Figurae” (2006), „Warzywa” (2008), „Rozmowy” (2010), „Fitness” (2011), „No.body” (2014), współtwórca grupy artystycznej ArtCrew działającej w MOW w Trzebieży, członek Zarządu Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej (ZOT), dyrektor ogólnopolskiego festiwalu teatralnego SOFFT (2007-2013), kurator Przeglądu Twórczości Młodzieży PRZETWORNIK.
Wielka Zielona Ściana, Afryka – Afryce
D: Małgorzata Frymus, CI, ED: Łukasz Nyks; PL 2015, COL, 53’17”
Od 10 lat młodzi Afrykanie jadą w czasie swoich wakacji na pustynię sadzić drzewa. W ciągu kilku dni wiele hektarów pustynniejącej ziemi zamieniają5 w przyszły las. Maleńkie rośliny dają nadzieję przyszłym pokoleniom na lepsze życie.
Film opowiada o projekcie Wspólnoty Państw Sahelu i Sahary, wspieranej przez Unię Afrykańską, który ma na celu zatrzymanie pustyni. Po 10 latach i posadzeniu milionów drzew widać zmiany. Hodowcy nie muszą już wędrować wiele kilometrów ze swoim bydłem by je nakarmić, rolnicy mogą obsiewać swoje pola i potem zbierać obfite plony, a gospodynie domowe sprzedawać innym nadwyżki warzyw i owoców z ogrodów wielofunkcyjnych.
Z młodzieżą drzewa sadzili reżyserka Małgorzata Frymus i operator Łukasz Nyks .
Małgorzata Frymus
Szczecinianka. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i łódzkiej „Filmówki” czyli Państowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Dziennikarka i publicystka Polskiego Radia Szczecin zajmująca się kulturą, współtwórca min programów „Trochę Kultury” i „Posydeńki”- audycji dla ukraińskiej mniejszości narodowej. Współpracowała z Telewizją Polską oddział w Szczecinie. Zrealizowała kilknaście programów i reportaży telewizyjnych. Wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Związana od lat ze Stowarzyszeniem OFFicyna, Zachętą Sztuki Współczesnej i Stowarzyszeniem Ińskie Lato Filmowe.
Łukasz Nyks
Urodzony 1984, operator filmowy, montażysta, autor zdjęć do filmów oraz teledysków (m.in. „Sinfonietta”, „Nie tak bardzo nad morzem”, „Furous”). Współwłaściciel grupy filmowej Mstudio.