Oblicza Zachodniopomorskiej Kinematografii – Jacek Kamiński

 

Pomimo że w województwie zachodniopomorskim nie ma zarówno szkoły filmowej (choć o jej zaczątkach można chyba mówić, obserwując rozwój Akademii Sztuki w Szczecinie), jak i wielkiej wytwórni filmowej, to jednak dzieła filmowe tutaj powstają. Największym ich producentem przez całe lata była Telewizja Polska, a w szczególności jej szczeciński oddział. W filmach tych, zgromadzonych w przepastnym archiwum, na wielu metalowych półkach, zamkniętych w taśmie celuloidowej, różnego rodzaju kasetach, a ostatnio na nośnikach cyfrowych, opisany jest miniony świat. Świat, którego już nie ma, ale który bezpośrednio ukształtował naszą współczesność. Takim rejestrowaniem rzeczywistości, jej opisywaniem i nazywaniem, zajmował się Jacek Kamiński, przez kilkadziesiąt lat związany z Telewizją Polską. Sam siebie skromnie określa jako dziennikarza studyjnego, jednak archiwalne fakty mówią co innego.

Tegoroczne Oblicza Zachodniopomorskiej Kinematografii organizowane są (jak od dobrych kilku lat) w partnerstwie z TVP3 Szczecin.

 

Wstęp wolny

 

Jacek Kamiński

Wiesław Jacek Kamiński urodził się w 1943 roku w Stryju. Niemal przez całe zawodowe życie związany był ze szczecińską telewizją. Obecnie, po przepracowaniu w TVP 46 lat, jest na emeryturze. Przeszedł wszystkie szczeble dziennikarskiego wtajemniczenia: od młodszego redaktora do komentatora, od szeregowego dziennikarza, poprzez kierownika redakcji „Kroniki”, Publicystyki i Reportażu, po redaktora naczelnego Ośrodka Radiowo-Telewizyjnego w Szczecinie. Doświadczenie zawodowe zdobywał także, współpracując z redakcjami warszawskimi TVP. Współtworzył dla Studia 2 i Studia 8. Za swoje największe osiągnięcie zawodowe uważa uruchomienie w TVP Szczecin samodzielnej, niezależnej od struktur warszawskich, anteny telewizyjnej o nazwie Kanał 7. W okresie największego rozkwitu Kanał 7 nadawał kilkanaście godzin programu własnego, tworzonego przez dziennikarzy szczecińskich, uzupełniając ofertę licencyjnymi programami rozrywkowymi, sportowymi i koncertami muzyki poważnej. W owym czasie jedynie Szczecin posiadał niezależną, samodzielną, pozbawioną warszawskiego nadzoru antenę telewizyjną, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem telewidzów.

Będąc dyrektorem TVP Szczecin, był inicjatorem budowy w naszym mieście nowoczesnej bazy telewizyjnej. To z jego inicjatywy powstał w Szczecinie ośrodek dysponujący dwoma studiami telewizyjnymi i nowoczesnym zapleczem technicznym. Jako dziennikarz Jacek Kamiński zajmował się przede wszystkim publicystyką studyjną, sporadycznie tylko podejmował się tworzenia form filmowych.

 

  

Po roku... , rok produkcji: 1984, reżyseria: Jacek Kamiński, zdjęcia: Andrzej Gertych

 

  

Mała Warszawa – Zakrzewo, 1978, rezyseria: Jacek Kamiński, zdjęcia: Irena Piotrowska

 

  

Bunt w więzieniu w Goleniowie, 1989, reżyseria: Jacek Kamiński, zdjęcia: Jan Kuźmiński

 

Kurator: Małgorzata Frymus


Przeszłe wydarzenia


Filmy poprzednich edycji

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: