Marcin Koszałka – Masterclass

Masterclass skierowany jest do tych, którym sam pokaz filmowy nie wystarcza. To właśnie przy tym punkcie programu widz co roku ma możliwość spotkać się twarzą w twarz z filmowcem, którego produkcje prezentowane są w Retrospektywie. Podczas SEFF '15 swoją twórczość przybliżył Józef Robakowski, w tym roku natomiast gościem festiwalu będzie wybitny i nagradzany na międzynarodowych festiwalach operator, a także reżyser, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej – Marcin Koszałka. Najnowsza odsłona Masterclass zostanie wzbogacona o pokaz filmu „Czerwony Pająk”, ostatniego filmu w dorobku filmowym autora.

 

 

Marcin Koszałka

Autor zdjęć filmowych do wielu znaczących dzieł współczesnej polskiej kinematografii, dwukrotny laureat nagrody za zdjęcia na FPFF w Gdyni oraz Brązowej Żaby na Camerimage, trzykrotnie nominowany do Orłów. Członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, do których sam pisze scenariusze oraz zajmuje się ich montażem. Po realizacji dwóch etiud szkolnych, już w 1999 roku zadebiutował jako reżyser filmu „Takiego pięknego syna urodziłam”, dokumentu poświęconego relacjom we własnej rodzinie. Film zdobył nagrody na festiwalach w Berlinie, Krakowie oraz Nyon. Kolejne filmy autorstwa Koszałki były wielokrotnie nagradzane m.in. w Karlowych Warach, Chicago, Lipsku, Krakowie, Tampere, Teheranie, Trento.Najbardziej znane filmy to; „Istnienie”, „Śmierć z ludzką twarzą”, „Cały dzień razem”, „Do bólu”, „Ucieknijmy od niej”, „Deklaracja nieśmiertelności” i „Zabójca z lubieżności”. Ten ostatni dokument, opowiadający pośrednio historię seryjnego mordercy z Bytomia, był inspiracją jego debiutu w filmie fabularnym. Tak powstał thriller artystyczny „Czerwony pająk”, który ukazał się w 2015 roku.

 

  

Czerwony pająk
Marcin Koszałka, PL 2015, COL, 90’

Wstrząsająca historia PRL-owskiego seryjnego mordercy polującego na ofiary w latach 60. XX wieku. Scenariusz został zainspirowany miejskimi legendami Krakowa. Jedna opowiada całkowicie fikcyjną historię o Lucjanie Staniaku zwanym Czerwonym Pająkiem, druga to autentyczny życiorys jedynego znanego światowej kryminalistyce seryjnego mordercy – nastolatka Karola Kota, który jako „Wampir z Krakowa” stał się prawdziwą gwiazdą mediów pod koniec lat 60.

 

Bilety do nabycia:


Przeszłe wydarzenia


Filmy poprzednich edycji

Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.

Udostępnij: