23.10.2016, Niedziela, 15:00
Kino Zamek, Korsarzy 34 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Konkurs Polski 2016
Produkcja: DE/PL 2016
Film przedstawia konkurs piosenki patriotycznej, który odbył się w jednej z polskich szkół podstawowych z okazji Święta Niepodległości (11 listopada). Reżyser konsekwentnie zastosował czarno-białą stylistykę, co w efekcie dało zdumiewający rezultat. Jako widzowie śledzimy rywalizację uczniów w różnym wieku, o rozmaitych umiejętnościach wokalnych. Całe wydarzenie z zachwytem i wzruszeniem obserwują ich rodzice oraz dziadkowie. Obraz był prezentowany na szwajcarskim festiwalu VISIONS DU REÉL.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Ten piętnastominutowy film dokumentalny opowiada o zwykłym dniu pana Henryka, w którym po raz pierwszy wydarzyło się coś wyjątkowego – coś, o czym nasz bohater nigdy nie zapomni. Akcja obrazu rozgrywa się we współczesnym Szczecinie. Reżyserem jest znany szczeciński filmowiec i animator kultury Krzysztof Kuźnicki. To z jego inicjatywy w 2011 roku powstało Stowarzyszenie Kamera, które z sukcesem popularyzuje sztukę filmową w regionie zachodniopomorskim.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
„Musimy porozmawiać” to bardzo intymny i przejmujący film dokumentalny zrealizowany w klasycznej konwencji „gadających głów”. Reżyser stworzył dzieło złożone z serii osobistych wypowiedzi osób, które w niedalekim czasie straciły kogoś bardzo bliskiego i za pośrednictwem kamery starają się rozmawiać ze zmarłymi tak, jakby cały czas żyli. Filmowe medium staje się dla bohaterów swoistą formą autoterapii. Jędrzej Michalak przedstawił bardzo wiarygodne pod względem psychologicznym portrety ludzi porażonych śmiercią i żyjących w jej cieniu. W rezultacie powstał obraz opowiadający o życiu, w którym śmierć jest naturalnym, nieuniknionym i traumatycznym elementem. Każdy prędzej czy później będzie musiał się z nią zmierzyć oraz przejść kilka obowiązkowych emocjonalnych etapów, takich jak zaprzeczanie, gniew, depresja i wreszcie akceptacja.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Ascetyczna, ujmująca pięknymi zdjęciami opowieść o młodym człowieku, który pewnego dnia postanowił popełnić samobójstwo na łonie bujnej, zielonej przyrody. Reżyser stworzył fascynujący film tajemnicy, który konsekwentnie wymyka się wszelkim genologicznym klasyfikacjom. Czy jest to film dokumentalny, fabularny czy eksperymentalny? A może zawiera w sobie cząstkę tych wszystkich kategorii filmowych? Dzieło wyreżyserował Maciej Jarczyński, młody i utalentowany reżyser z Chojnic, którego wcześniejszy, krótkometrażowy film dokumentalny ,,85625” (2014) był prezentowany w Cannes i Los Angeles.
czytaj więcej
Produkcja: PL/UK 2015
Podczas gdy zdjęcia w filmie pokazują krajobraz, który często wydaje się niezmienny, narracja ujawnia fragmenty zapomnianych opowieści i tradycji, umiejętności oraz życia zawodowego, które nie są już cenione we współczesnym społeczeństwie. W dziele Piotra Piasty spotykamy sędziwych ludzi, będących już u kresu swojej życiowej podróży ze szkocko-angielskiego miasta granicznego Berwick na Tweedzie. Nie widzimy ich, ale słyszymy ich głosy. Dzieło łączy ze sobą relacje historii mówionej z materiałami archiwalnymi oraz nowy materiał filmowy.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2016
Tak jak pamiętna Alicja w Krainie Czarów z klasycznej książki Lewisa Carrolla, siedmioletnia Nelly przemierza polskie ziemie znajdujące się tuż przy rzece Bug. Krajobraz tej niezwykłej, granicznej rzeki staje się dla niej niezapomnianą przestrzenią dziecięcych zabaw i coraz to nowych doświadczeń. Pewnego dnia w dziewczynce rodzi się nadzwyczaj ważne i „dorosłe” pytanie: czym jest wolność, co ona oznacza i jakie są jej granice? Klucz do odpowiedzi na to pytanie ma jej dwuletni braciszek.
czytaj więcej