Szczecin European Film Festival 2018: 27.10.2018, Sobota, 17:30
Kino Zamek, Korsarzy 34 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Konkurs Europejski '18
Pokazy filmów wyselekcjonowanych do konkursu
Wstęp 15 zł
W tegorocznym Konkursie Europejskim obejrzymy 24 realizacje twórców z 17 krajów wyprodukowanych w latach 2017-2018. Wszystkie tytuły zasługują na uwagę. Są to bowiem obrazy wyjątkowe, odważne w treści i nierzadko przekraczające granice klasycznego dokumentu. Jak zawsze po projekcjach odbędą się dyskusje z autorami konkursowych filmów. W konkursie znalazły się cztery filmy francuskie i niemieckie, trzy produkcje z Polski, po dwie z Belgii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Łotwy oraz po jednej z Włoch i Islandii. Nie zabraknie także koprodukcji, w których partycypowały Meksyk, Iran, Gruzja, Rosja, Cypr, Serbia i Chiny.
Film, przedstawiający ośmiu mężczyzn odbywających długie wyroki, stara się pokazać zróżnicowany obraz więźniów. W centrum pełnego kadru frontalnego i w bezpośrednim kontakcie wzrokowym z kamerą mężczyźni opowiadają o swoim życiu w fizycznej i wizualnej izolacji. Animacje, powstałe w umysłach samych więźniów, tworzą drugi poziom filmu. Przedstawiają odległe i utopijne miejsca jako bardzo realistyczne tło społeczne bohaterów.
czytaj więcej
Były pracownik w kółko powraca do opuszczonej fabryki, w której pracował przez lata. Obserwując, jak odbywa swój dziwny rytuał w ubraniach, które kiedyś nosił, podążamy za nim labiryntem jego wspomnień.
czytaj więcej
Polaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.
czytaj więcej
Dokumentalna impresja o Jurku Orłowskim – pozbawionym rąk rysowniku-amatorze. Obserwujemy go w więziennej celi, odsiadującego wyrok za kradzież oraz po wyjściu na wolność. Każda najdrobniejsza codzienna czynność jest dla niego walką o sprawność i godność.
Źródło: filmpolski.pl