dokumentART 2012: 19.11.2012, Poniedziałek, 11:00
Akademia Sztuki, pl. Orła Białego 2 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny:
Co roku dokumentART przedstawia inną europejską szkołę filmową i prezentuje najnowsze filmy jej studentów. Dyskusje ze studentami i nauczycielami danej szkoły zachęcają do wymieniania się poglądami na temat jej tradycji i stylu, a także pozwalają dowiedzieć się, jak rzeczywiście wyglądają prowadzone tam kursy. W tym roku po raz pierwszy zaprezentujemy szkołę ze Skandynawii – Szkołę Filmową ELO Uniwersytetu Aalto w Helsinkach.
Celem edukacji zapewnianej w Szkole Filmu, Telewizji i Scenografii Uniwersytetu Aalto (Szkoła Filmowa ELO w Helsinkach) jest zapoznanie studenta z procesami twórczymi i przygotowawczymi w dziedzinie kina, scenografii i projektowania kostiumów, a także przyczynienie się do odnowienia reprezentowanych przez nich form sztuki.
Nauczanie i prace badawcze oparte są na tradycji artystycznej i pedagogicznej, kreatywnym jej przekazywaniu i rozwijaniu nowych form wyrazu. Skoncentrowanie się na twórcy uważane jest za niezbędną część badań artystycznych. Studia, skupiające się na wiedzy, umiejętnościach, sztuce i teorii, są stosowane w praktyce podczas ćwiczeń realizatorskich i innych produkcji, które są niezbędnymi formami nauczania. Celem jest zaoferowanie studentom edukacji, która da im możliwość profesjonalnej pracy w ich dziedzinie i wpływania na nią.
Wspólnie z Media Centre LUME, Szkoła Filmowa ELO w Helsinkach oferuje wspaniałe warunki, by zdobyć podstawowe stopnie naukowe (trzyletnie programy licencjackie i dwuletnie programy magisterskie), kontynuować studia i zajmować się badaniami oraz pracą artystyczną. Płatne praktyki, udział w festiwalach i konkursach, międzynarodowe studia i bliska współpraca zarówno z resztą świata akademickiego, jak i z biznesem oraz innymi produkcjami kultury tworzą bezpieczną podstawę dla przyszłej pracy.
Przyjezdni z odległego miejsca pojawiają się na mglistych bagnach północnej Finlandii. Lokalni mieszkańcy są coraz bardziej niespokojni – wiele się zmienia, tajemne miejsca zbioru jagód zostają odkryte i wszystko staje się niekomfortowe. Kogo za to winić i kto na tym wszystkim korzysta? „Jak zbierać jagody” to eksploracja fińskiego umysłu i absurdów światowej ekonomii.
czytaj więcejEsther, młoda dziewczyna nigeryjskiego pochodzenia, żyje w Libanie. Gdzie nie spojrzy, widzi dorosłych, którzy przybyli do tego kraju, podążając za swoimi marzeniami, a teraz pracują za małe pieniądze. Film oddaje głos dzieciom imigrantów, które zwykle marzą po prostu o pracy – i o paszporcie.
czytaj więcejBracia Ingvar i Stig Palmén prowadzą mały sklep spożywczy na obrzeżach Helsinek. Sklep istnieje od sześciu dekad, ale teraz musi zmierzyć się z poważną konkurencją ze strony wielkich hipermarketów. Jak przetrwają, skoro niskie ceny wabią ludzi na zakupy do coraz bardziej odległych miejsc?
czytaj więcejStruktury hierarchiczne i rozkłady zajęć są niemożliwe dla oświeconych. Próbując żyć swoje życie, wolni zostali wyrzutkami. Ale na zewnątrz znaleźli tylko zanikające kształty pustkowia. Rzeczy, których nie da się zidentyfikować, można je tylko wyczuć lub sobie wyobrazić.
czytaj więcej