Filmy
- Blue Frontier / Plava granica, 20
Człowiek z granicy spędził całe swoje życie, szukając największej ryby w wodach błękitnego Dunaju. Codziennie o wschodzie słońca ten stary rybak próbuje zwabić rzecznego giganta w pradawny sposób: uderzając powierzchnię rzeki wyrzeźbionym ręcznie kawałkiem drewna. Dwóch rywali – jeden na powierzchni wody, drugi ukryty w głębinach potężnej rzeki – wreszcie się spotyka.
Autorzy:
- Dakhla: cinema and oblivion / Dajla: cine y olvido, 15
W zapomnianym od 45 lat Dakhli, jednym z obozów uchodźców Sahrawi w południowej Algierii, nadal trwa życie. Jego monotonię przerywa festiwal filmowy FiSahara. Wydarzenie dobiega końca, a życie (i zapomnienie) trwa dalej.
Autorzy:
- Hotel Astoria, 25
Lipsk, NRD, 1986: Hotel Astoria jest magicznym miejscem. Spotykają się tu biznesmeni, prostytutki, elita partii socjalistycznej i zwykli ludzie. Ale homar i kawior to towary deficytowe – ekstrawagancja również jest racjonowana. A Stasi zawsze patrzą. Wiele prawd z codziennego socjalistycznego życia w luksusowym hotelu.
Autorzy:
- Kafkaland, 6
W 1960 młody pisarz i przyszły reżyser podążają śladami Franza Kafki – we wsi, gdzie często odwiedzał on swoją siostrę i napisał „Zamek”. Szukają inspiracji dla scenariusza, ale bez skutku. Później jedno z przyjaciół zostaje znanym reżyserem w USA, a drugie – głową państwa. W 2019 kolejna ekipa filmowa udaje się na wyprawę do tej samej wsi.
Autorzy:
- The Fear / Wielki Strach, 28
Film opowiada historię społecznej pamięci morderstw, które miały miejsce po II Wojnie Światowej w dębrzyńskim lesie na południowym wschodzie Polski. W tamtym czasie wiele osób wracało z odległych miejsc na świecie. Nie mieli pojęcia, że mogą stać się ofiarami ataków dokonywanych przez grasujących bandytów, od których roi się okolica. Powracający byli wyciągani z pociągów, okradani i mordowani. Było tak, jakby dołączyli do licznych ofiar wojny. Mieszkańcy pobliskich wsi wiedzieli, co dzieje się w lesie, ale nigdy nie interweniowali, bo – jak sami mówią – „żyli w strachu”.
Autorzy:
Goście:
- Alina Cyranek
Absolwentka sztuki mediów na Bauhaus Universität Weimar i Tongji University w Szanghaju. W swoich pracach korzysta z różnych formatów medialnych, rozwiązań technicznych i narracji.
czytaj więcej
- Arturo Dueñas
Urodził się w 1962 roku w Hiszpanii. Absolwent studiów licencjackich, ukończył kurs reżyserii zdjęć i filmu na New York Film Academy. Członek hiszpańskiej Academy of Arts and Cinematographic Sciences. Aktor, reżyser, producent, montażysta, scenarzysta kilku filmów krótkometrażowych.
czytaj więcej - Ivan Milosavljević
Serbski filmowiec, ukończył montaż filmowy na wydziale sztuk dramatycznych na Uniwersytecie w Belgradzie. Jego studencki film „The Inheritor” został pokazany na 15 festiwalach i wygrał 4 nagrody. Pracował jako montażysta, asystent montażysty i artysta VFX przy kilku filmach fabularnych i dokumentalnych. Ivan zaczął pracę w produkcji w 2014, kiedy założył swoją własną wytwórnię filmową Black Rooster Studio. Jest członkiem DokSerbia – stowarzyszenia serbskich filmowców. „Blue Frontier” to pierwszy wyreżyserowany przez niego krótkometrażowy film dokumentalny.
czytaj więcej - Pawlina Carlucci Sforza
Reżyserka i scenarzystka Pawlina Carlucci Sforza ukończyła London College of Communication na University of the Arts i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Przez jakiś czas uczyła się też w Warszawskiej Szkole Filmowej i we włoskiej Accademia Albertina delle Belle Arti w Turynie. Zadebiutowała jako współreżyserka filmu „Nie sądzić”, który zdobył nagrodę za Najlepszy Film Dokumentalny i nominację do nagrody w kategorii Najlepszy Film Polski na Festiwalu Grand OFF (2017) oraz nominację do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepsza reżyseria (2018).
czytaj więcej - Tobias Sauer
Urodził się w 1991 w Fuldzie, w Niemczech, W latach 2012-2020 studiował film i ruchomy obraz na Kunsthochschule Kassel (Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Kassel). Wśród jego filmów znajdziemy m.in. eseje, dokumenty i formy eksperymentalne. Do powtarzających się elementów zaliczyć można zaangażowanie w historię literatury, filmu i mediów, jak również w historię ogólną. Jego filmy krótkometrażowe pokazywano na takich festiwalach, jak Filmfest Weiterstadt, Stuttgarter Filmwinter, Festival de Cine de Huesca i IndieLisboa. Wygrywały też nagrody m.in. na Lichter Filmfest Frankfurt i Festival La Cabina w Walencji. „Die Kafka-Konferenz” to jego pierwszy dokument pełnometrażowy, a „Kafkaland” stanowi jego prolog.
czytaj więcej
Mapka dojazdu:
- Dakhla: cinema and oblivion / Dajla: cine y olvido, 15
Program na 15.10.2021
- 09:00 - 11:00, ONLINE, SeFF Mini – Kino Przyjazne Sensorycznie vol.3
- 19:00 - 21:00, Dom Kultury Krzemień, Świat wg SeFF vol.2
- 20:00 - 22:30, Kino Zamek, Konkurs Europejski Blok 1