dokumentART 2013: 20.10.2013, Niedziela, 17:00
Kino Zamek, Korsarzy 34 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Konkurs Europejski
Podczas swoich wypraw wgłąb literatury, archiwów i historii Chin, Ivan Garcia napotyka Zhou Xuan, członkinię Czerwonej Gwardii, córkę pracownika zakładu obróbki metalu, która urodziła się w 1946 r. i studiowała matematykę oraz mechanikę. Mówi do nas głosem Su Guangyu, przeprowadzając nas przez rewolucję kulturalną Mao. Ale Zhou Xuan to film, jest fikcją karmioną przez niewysławialną wiedzę tłumu. Są w naszym życiu okoliczności, prawdy i piekła, o których człowiek nie może sam opowiedzieć.
czytaj więcejPlakat to obraz, który służy celowi. Informuje, reklamuje, przestrzega lub bawi. Plakaty tworzą razem galerię w przestrzeni publicznej. Jednak gdyby nie było już wiadomości, gdyby zabronić reklamowania i gdyby bilbordy zostały porzucone, odzwierciedlałyby one tylko naszą wewnętrzną pustkę. Z dźwięku ruchu ulicznego, urywków rozmów oraz koncertu gwizdów i syren wyłania się nieprzerwany, złowrogi dźwięk, który stopniowo robi się coraz głośniejszy, jak dźwięk nadciągających eskadr lotnictwa.
czytaj więcejZdaniem Clausewitza, wojna jest kontynuacją polityki innymi środkami. 16 lat po wojnie Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze skazał chorwackiego generała Ante Gotovinę na 24 lata więzienia za zbrodnie wojenne na serbskich cywilach. Ludzie na ulicach śpiewają żarliwie pieśń miłosną dla swojego bohatera, gdy uderza ich ogłoszony przez głośniki wyrok. Płaczą wyzywająco, ze złością, jeden z nich wypowiada wojnę. Tłum skanduje: „Walczmy, walczmy, walczmy! Walczmy o swój naród!” Rok później Trybunał unieważnia wyrok i oczyszcza go ze wszystkich zarzutów. Ante Gotovina jest wolnym człowiekiem i otrzymuje honorowe obywatelstwo miasta Split. Od czasów rzymskich mówi się, że przed sądem i na morzu jesteśmy w rękach Boga.
czytaj więcejRzymianie pierwszy departament północno-zachodniej Brytanii, dziś noszący numer 29, nazwali „Końcem Świata” – Finis Terrae. Jego bretońska nazwa oznacza „Początek Świata”. Między tymi dwoma punktami widzenia bezimiennemu samobójcy udaje się przeżyć w łodzi na plaży i przypisuje on swój ulubiony cytat anarchistycznemu chansonnier, śpiewakowi Léo Ferré: „Lepiej być samotnym, niż w złym towarzystwie”. Poprzez śmierć mężczyzna ma nadzieję wreszcie odnaleźć swoją córkę Sophie, która umarła przed nim, jednak nadal nie ma nagrobka.
czytaj więcejAnonimowe produkty na półkach. Niekończące się staccato z małego i dużego druku na opakowaniach, katalogach, informacjach dla konsumentów i historii świata. Na pierwszym planie „Myśliciel” Auguste Rodina pozuje jak to on na niezliczonych kopiach na całym świecie, siedząc, myśląc i przez całą wieczność przedstawiając Dante Alighieriego. Ale ten Myśliciel nie jest zrobiony z brązu czy z gipsu, ale z krwi i kości. Tu i teraz Serb kontempluje ludzkie zachowanie, dopóki ogień piekielny nie przemieni jego supermarketu w bramy piekieł.
czytaj więcej