Krótkie metraże z całego świata pokazujące świeże spojrzenie na to, co dla twórców tego gatunku kina ważne, inspirujące i aktualne. Finał 12. edycji konkursu krótkich impresji filmowych nakręconych telefonem komórkowym, iPhonem, tabletem, smartfonem itp., czyli nieprofesjonalnym sprzętem operatorskim. Otwarta formuła przeglądu nie ogranicza autorów narzuconą tematyką ani technikami wykonania, dając pole do popisu dla ich wyobraźni i kreatywności. Produkcje oceniać będzie Jury w składzie Cezary Ciszewski, Andrzej Fidyk, Alicja Grabowska oraz przybyła na pokaz publiczność. W ramach tego punktu programu porozmawiamy również na temat roli shortów w przemyśle filmowym z członkami szanownego Jury. Dobre kino bywa eksperymentalne!
„Eksperymentalny film krótkometrażowy, który opowiada o moich doświadczeniach życiowych z ostatnich 3 lat, czerpiąc inspirację z mojego pięknego kraju, Nikaragui, moich przyjaciół i mojego partnera, którzy towarzyszyli mi w poszukiwaniach nowych doświadczeń” – Auikyani to Nahuatl dla Podróżnika.
czytaj więcej
Dziecięcy sprzedawca marihuany chce zjeść na kolację fast food. Aby go zdobyć, musi przechytrzyć swojego szefa.
czytaj więcej
W latach 80. dobrze wykształcony londyński nastolatek zostaje kurierem motocyklowym podczas krótkiego okresu buntu. Trzydzieści lat później kryzys zmusza go do powrotu do pracy i kontemplacji zmian w mieście, własnym życiu i klasach społecznych.
czytaj więcej
Historia pewnej matki w południowo-wschodnim rejonie irańskiego miasta Assaluye, w którym znajduje się gazoport. Bohaterka próbuje znaleźć pieniądze na zakup tlenu, aby przedłużyć życie swojego syna.
czytaj więcej
Film opowiada o pierwszych tygodniach życia syna narratora. Kamera próbuje uchwycić istotę człowieczeństwa zawartą w dziecku. Niezwykła forma dokumentu wynika z próby interpretacji postrzegania świata przez dziecko w tym okresie życia. Jest to czas trudny do zrozumienia i uchwycenia, a przy tym niemożliwy do zapamiętania.
czytaj więcej
Nakręcony w całości za pomocą iPhone’a zabawny, smutny i krótki eksperymentalny film dokumentalny o życiu, śmierci i rodzinie – tajemnicach, kłamstwach oraz szpiegach.
czytaj więcej
Seria wydarzeń zarejestrowanych na żywo za pomocą telefonu komórkowego. Uczeń nagrywa pastora głoszącego słowo Boże w jeepney. Dwaj chłopcy wsiadają i proszą o jałmużnę, a potem kradną telefon ucznia. Telefon nadal nagrywa i jest świadkiem kolejnych zdarzeń.
czytaj więcej
.Gruzja to mały kraj o wielkiej kulturze i tradycjach. W filmie opisano życie, kulturę i tradycje mieszkańców Gruzji i to, jak szanują się nawzajem, jak kochają i jak żyją...
czytaj więcej
Ten film, nakręcony na iPadzie mini, jest po prostu filmowym pamiętnikiem lo-fi reżysera.
Podróż z Moskwy do Sankt Petersburga. Muzeum literatury i pamięci Fiodora Dostojewskiego.
czytaj więcej
Polski gen. Poszukiwania tego, co polskie, wspólne, Pologenu, który dla każdego Polaka jest czymś innym. Kryje się wszędzie, lecz zauważenie go nie jest proste. Proste jest jego poczucie mocy, tej samej, co emanuje przy dźwiękach Pana Witka śpiewającego o ojczyźnie. Każdy Pologeniusz czuje tę moc. Opowiada o niej. Film jest zatem relacją doświadczenia polskości w różnych miejscach, czasach, sytuacjach. Obraz dokumentuje świat genu, polskiej genetyki, polskiego DNA.
czytaj więcej
„RINGO ROCKET STAR and his song for Yuri Gagarin” jest suchą, tragiczną (krótkometrażową) komedią musicalową o cygańskim facecie, który myśli, że może stać się sławny, pisząc piosenkę dla pierwszego człowieka w kosmosie Yurija Gagarina.
czytaj więcej
Czwartek, 19 października 2017 r. Dworzec autobusowy pod Pałacem Kultury. Ludzie czekają. Przychodzi mężczyzna, ściąga płaszcz, wyciąga z torby megafon, staje na schodach. Słychać komunikat – to manifest. Rozrzuca ulotki, na których spisał swój polityczny testament. Oblewa się benzyną. Jego krzyk ginie w syku gaśnic.
czytaj więcej