Zachodniopomorskie SHORTY Finał 2019, czyli filmowa kuchnia z naszego regionu, smaczne fabuły, wyborne dokumenty, zaskakujące wideoklipy i przepyszne kino eksperymentalne. To już 9. edycja konkursu, prezentująca dziesięć najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych twórców związanych z województwem zachodniopomorskim. Część autorów ma już uznaną renomę, część urozmaica krajobraz filmowy regionu – wszyscy proponują świeże produkcje mieszczące się w bardzo różnych gatunkach, dające rozrywkę, ale i skłaniające do myślenia.
Nagrody dla laureatów konkursu ufundowali: Stowarzyszenie OFFicyna i AVID Poland.
Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim jest gość, który do Ciebie mówi w Twoim smartfonie? Wsiadasz do samochodu, wpisujesz adres i już wiesz, jak jechać! A tam, po drugiej stronie, toczy się wojna. Aktorzy w groteskowy sposób udowadniają istnienie stereotypów. Dogryzając sobie wzajemnie, próbują udowodnić wyższość płci, odzwierciedlając przy tym znaną wszystkim domową atmosferę
czytaj więcej
„KOKS” to krótka impresja dokumentalna o człowieku, który pokonał uzależnienie od narkotyków, by zostać profesjonalnym bodybuilderem i trenerem personalnym. Ten gość to Sergiusz Wolak, a ten film to gęsto usypana pręga motywacji, która po wciągnięciu, być może, zachęci kogoś do zmian w życiu.
czytaj więcejOpowieść o dorastaniu młodego chłopaka, który zderza się z nowym dla niego problemem związanym z jego seksualnością. Chłopak musi poradzić sobie z wieloma emocjami wobec kobiet w jego życiu. Z pomocą przychodzi mu jego babcia.
czytaj więcejFilm opowiada o starszym małżeństwie, które utraciło bliskość. Każde z nich ucieka w dziwaczne hobby i na co dzień nie czują potrzeby dialogu. Trwają w ciszy, w czterech ścianach mieszkania, dopóki nie pojawia się w nim zjawisko nadnaturalne. W salonie Niny i Gustawa zamieszkuje planeta Pluton, zmuszając małżeństwo do rozmów i konfrontacji z nową sytuacją. Wydarzenie to poprzedza proroczy sen kobiety. Niespodziewany problem niesie za sobą możliwość zwrócenia się ku sobie.
czytaj więcejNa początku nie było nic, tylko bezkresne morze, po którym na łódce pływał Bóg. Pewnego razu z jego odbicia, z głębin morskich, wyłonił się diabeł. Niedługo potem zabrali się wspólnie za tworzenie świata, szybko popadając w konflikt trwający aż do dziś. „Początek świata” to pierwsza animacja obrazująca mit kosmogoniczny Słowian. Scenariusz filmu został oparty na ludowych podaniach, a także rekonstrukcjach wybitnych historyków i kulturoznawców. Film powstał w dwuosobowym zespole, w technice animacji malowanej na szkle.
czytaj więcej
Film opowiada o młodym, niepełnosprawnym intelektualnie mężczyźnie, który staje przed życiowym wyborem między własnym bezpieczeństwem zapewnionym mu przez pomoc społeczną w mieście a wspieraniem rodziny na wsi. Paweł radzi sobie ze stresem, jaki wiąże się z podjęciem trudnej decyzji, uciekając w świat marzeń.
czytaj więcejFilm o uzależnieniu. Wizualna podróż we wnętrze człowieka głęboko uzależnionego i samotnego w swoim uzależnieniu.
czytaj więcejFilm za pomocą muzyki i obrazów przyrody opowiada uniwersalną historię przemijania natury, ale także człowieka. Życie i świat reprezentowane są przez rezerwat Świdwie, który widzimy oczami dziecka, młodzieńca i dojrzałego człowieka. Bohater nie tylko obserwuje, ale także wsłuchuje się w dźwięki natury, towarzyszy im, próbuje dołączyć do nich, pozostawiając jednak widzowi wolność w ich odbiorze i interpretacji. Części filmu podzielone są utworami muzycznymi, z których każdy ma zupełnie inny charakter, zadanie i przekaz.
czytaj więcejHenryk – młody chłopak skazany na śmierć. Wychowany w miłości do Boga, teraz stawia sobie pytanie: „Czy warto było poświęcać swoje życie, wierząc w kogoś, kto – jego zdaniem – go opuścił?”. Rodzice chłopaka nie mogą pogodzić się z tym, że stracą swoje dziecko. Nadwrażliwa emocjonalnie matka nie traci nadziei na ratunek dla Henryka. Apatyczny ojciec chowając się za Biblią, oddala się od syna. Ostatnie spotkanie, ostatnie spojrzenia, ostatnie słowa nieszczęsnej rodziny.
czytaj więcejJeden z treningów w drodze do doskonałości.
czytaj więcej