Szczecin European Film Festival 2015: 24.10.2015, Sobota, 20:00
Akademia Sztuki, pl. Orła Białego 2 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Konkurs Europejski '15
W tegorocznym Konkursie Europejskim startują 32 realizacje z 20 krajów, prezentujące przekrój najnowszego światowego kina dokumentalnego.
Wstęp płatny 10zł
Produkcja: NL 2014
Geert Verbeke sprzedawał karmę dla zwierząt. Sprzedawał jej dużo, więc założył i rozwinął firmę przewozową. Pewnego dnia sprzedał z wyposażenia firmy to, co było zbędne, a zostawił to, co mogło być użyteczne w jego nowym życiu: kolekcjonera i aranżera wystaw. Od 2007 roku prowadzi fundację, kolekcjonując przede wszystkim surrealistyczne belgijskie kolaże i asamblaże. Jego zdaniem: „Surrealizm jest typowo belgijski. Jest naszą integralną częścią”. Kuba Szutkowski, zainspirowany charakterem kolekcji, miejscem wystaw i osobowością kolekcjonera stworzył dokument, przenoszący nas w łączącą surrealizm natury, sztuki i industrialu, przestrzeń.
czytaj więcej
Produkcja: EST/LTU 2015
Mierzeja Kurońska u wybrzeża Litwy to miejsce ulegające nieustającym przemianom. Zachodzą one zarówno poprzez ludzką ingerencję, jak i w procesach od niej niezależnych, związanych z geografi czno-przyrodniczym charakterem tego obszaru. Film „Curonia” bada relację między artystą a środowiskiem mierzei poprzez proces odkrywania sprzężenia dźwięku i wsłuchania się w niego, a także poprzez proces koncentracji na nim. Efemeryczne elementy, materiały i obiekty, znalezione w eksplorowanym miejscu, organizują bogatą paletę do badań, prowadzonych zarówno metodą obserwacji, jak i poprzez działanie. Film nie dotyka tylko i wy-łącznie procesu słuchania, ale również obrazuje sposób po-strzegania środowiska, w którymżyjemy. „Curonia” powstała podczas artystycznej rezydencji, pod koniec 2011 roku oraz wiosną 2014 roku. Codzienne wycieczki po mierzei służyły badaniu miejsca, gromadzeniu materiału i tworzeniu.
czytaj więcej
Produkcja: LV/GER 2014
Daleko od centrum Rygi, rozdzielone zabytkowym lotniskiem (Spilve Airport), z przylegającymi doń działkowymi ogródkami, tkwią przedmieścia: Bolderāja i Daugavgrīva. To rodzaj społecznej wyspy czy biotopu – mieszanka bloków i pojedynczych domków jednorodzinnych, zagraconych podwórek, stoczni, doków, klubów jachtowych, akademii morskiej, starych fortów i koszar. Tutaj, gdzie Dźwina (Daugava) uchodzi do Zatoki Ryskiej, wędkarze zapełniają falochron podczas tarła szprot, a kombatanci świętują w pubie Dzień Zwycięstwa (День Победы).
czytaj więcej
Produkcja: GB 2015
Film jest wynikiem współpracy pomiędzy poetką słowa mówionego Leah Thorn a filmowcem Ewanem Golderem. „watch” korzysta z filmu „Super 8, poezji”, opowiadania i fotografii, aby powoli odkrywać główne znaczenie pamięci dla tożsamości oraz wpływ demencji na stosunki między ojcem a córką. Z niepokojącymi kompozycjami dźwiękowymi (autorzy muzyki to Lemez Lovas i Moshik Kop), „watch” jest dogłębnie osobistym i poruszającym filmem analizującym stratę, wrażliwość, przetrwanie i upamiętnianie.
czytaj więcej