Filmy
- GPS, 8'
Czy zastanawiałeś się kiedyś, kim jest gość, który do Ciebie mówi w Twoim smartfonie? Wsiadasz do samochodu, wpisujesz adres i już wiesz, jak jechać! A tam, po drugiej stronie, toczy się wojna. Aktorzy w groteskowy sposób udowadniają istnienie stereotypów. Dogryzając sobie wzajemnie, próbują udowodnić wyższość płci, odzwierciedlając przy tym znaną wszystkim domową atmosferę
Autorzy:
- KOKS, 4’48’’
„KOKS” to krótka impresja dokumentalna o człowieku, który pokonał uzależnienie od narkotyków, by zostać profesjonalnym bodybuilderem i trenerem personalnym. Ten gość to Sergiusz Wolak, a ten film to gęsto usypana pręga motywacji, która po wciągnięciu, być może, zachęci kogoś do zmian w życiu.
czytaj więcejAutorzy:
- Natchnienie, 8’58’’
Opowieść o dorastaniu młodego chłopaka, który zderza się z nowym dla niego problemem związanym z jego seksualnością. Chłopak musi poradzić sobie z wieloma emocjami wobec kobiet w jego życiu. Z pomocą przychodzi mu jego babcia.
czytaj więcejAutorzy:
- Obroty, 8’58’’
Film opowiada o starszym małżeństwie, które utraciło bliskość. Każde z nich ucieka w dziwaczne hobby i na co dzień nie czują potrzeby dialogu. Trwają w ciszy, w czterech ścianach mieszkania, dopóki nie pojawia się w nim zjawisko nadnaturalne. W salonie Niny i Gustawa zamieszkuje planeta Pluton, zmuszając małżeństwo do rozmów i konfrontacji z nową sytuacją. Wydarzenie to poprzedza proroczy sen kobiety. Niespodziewany problem niesie za sobą możliwość zwrócenia się ku sobie.
czytaj więcejAutorzy:
- Początek Świata, 11’
Na początku nie było nic, tylko bezkresne morze, po którym na łódce pływał Bóg. Pewnego razu z jego odbicia, z głębin morskich, wyłonił się diabeł. Niedługo potem zabrali się wspólnie za tworzenie świata, szybko popadając w konflikt trwający aż do dziś. „Początek świata” to pierwsza animacja obrazująca mit kosmogoniczny Słowian. Scenariusz filmu został oparty na ludowych podaniach, a także rekonstrukcjach wybitnych historyków i kulturoznawców. Film powstał w dwuosobowym zespole, w technice animacji malowanej na szkle.
- Praca, 15’
Film opowiada o młodym, niepełnosprawnym intelektualnie mężczyźnie, który staje przed życiowym wyborem między własnym bezpieczeństwem zapewnionym mu przez pomoc społeczną w mieście a wspieraniem rodziny na wsi. Paweł radzi sobie ze stresem, jaki wiąże się z podjęciem trudnej decyzji, uciekając w świat marzeń.
czytaj więcejAutorzy:
- Strada, 22’
Film o uzależnieniu. Wizualna podróż we wnętrze człowieka głęboko uzależnionego i samotnego w swoim uzależnieniu.
czytaj więcejAutorzy:
- Świdwie Sanctus, 25’33’’
Film za pomocą muzyki i obrazów przyrody opowiada uniwersalną historię przemijania natury, ale także człowieka. Życie i świat reprezentowane są przez rezerwat Świdwie, który widzimy oczami dziecka, młodzieńca i dojrzałego człowieka. Bohater nie tylko obserwuje, ale także wsłuchuje się w dźwięki natury, towarzyszy im, próbuje dołączyć do nich, pozostawiając jednak widzowi wolność w ich odbiorze i interpretacji. Części filmu podzielone są utworami muzycznymi, z których każdy ma zupełnie inny charakter, zadanie i przekaz.
czytaj więcejAutorzy:
- Synu Mój, 10’46’’
Henryk – młody chłopak skazany na śmierć. Wychowany w miłości do Boga, teraz stawia sobie pytanie: „Czy warto było poświęcać swoje życie, wierząc w kogoś, kto – jego zdaniem – go opuścił?”. Rodzice chłopaka nie mogą pogodzić się z tym, że stracą swoje dziecko. Nadwrażliwa emocjonalnie matka nie traci nadziei na ratunek dla Henryka. Apatyczny ojciec chowając się za Biblią, oddala się od syna. Ostatnie spotkanie, ostatnie spojrzenia, ostatnie słowa nieszczęsnej rodziny.
czytaj więcejAutorzy:
- Trener, 3’40’’
Goście:
- Dominik Czech
Urodzony w 1978, jest absolwentem Lubuskiej Szkoły Telewizji i Filmu w Zielonej Górze. Przygodę z kamerą rozpoczął w 1999 w lokalnej telewizji w Gorzowie. Początkowo jego praca była ściśle związana z mediami. W 2018 współprowadził warsztaty filmowe w Szczecinie. Dominik Czech jest reżyserem i operatorem krótkometrażowego filmu „GPS” oraz filmu „Nikt” – dramatu. Mieszka w Szczecinie od 2014.
czytaj więcej - Jakub Romanowski
Student animacji kultury na Uniwersytecie Szczecińskim. Pasjonat sportu i kinematografii. Filmem zainteresował się w wieku czterech lat, kiedy po raz pierwszy obejrzał fragment czwartej części „Gwiezdnych Wojen”. Oglądanie filmów jest nie tylko samym hobby, ale także źródłem wiedzy, dzięki któremu poszerza swoje zdolności w zakresie montażu czy reżyserii. „Trener” jest jego pierwszym filmem fabularnym, w którym krótko próbuje przedstawić świat sportu.
czytaj więcej - Karol Kołodziński
Urodziłem się w Stargardzie w 1986 r. Mieszkam w Warszawie, gdzie pracuję w branży reklamowej, reżyserując spoty i krótkie formy. Zrobiłem kilka filmów krótkometrażowych, kilka teledysków. W końcu udało mi się zrobić debiut krótkometrażowy „Wata Cukrowa”, który miał światową premierę na festiwalu w Portland. Wkrótce potem zrealizowałem głośną kampanię społeczną dla fundacji Alivia, o której pisały wszystkie duże serwisy reklamowe, jak Adweek, TheDrum, a także Shots, który wyróżnił spot na drugim miejscu wśród najlepszych reklam lutego 2016 r. z całego świata.
czytaj więcej - Kuba Ptaszyński
Filmowiec ze Szczecina. Pomiędzy 2013 a 2017 współzałożył szczecińską grupę filmową pod nazwą Filmotwór Niezależny z którą napisał, wyreżyserował, nagrał i zmontował‚ około 30 filmów krótko i pełnometrażowych, w których czasami wystąpił i do których skomponował muzykę. W 2019 rozpoczął swoje solowe dwujęzyczne przedsięwzięcie artystyczne moved mind / poRUSZony UMYSŁ, którego – podzielonego na tematyczne Sezony z odcinkami, zupełnie jak w Twoim ulubionym serialu – głównym celem jest celebracja sztuki. Dumny ojciec 7 szczurów i 3 świnek morskich. Szczęśliwie żonaty.
czytaj więcej - Marina Baibarza
Absolwentka WSSIP w Łodzi (kierunek (realizacja TV), fotograf oraz specjalista ds. rekonstrukcji obrazu filmowego.
czytaj więcej - Mateusz Gołębiewski
Operator, pochodzi ze Stargardu. Jako dwudziestokilkulatek przeniósł się do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował na rikszy rowerowej i uczęszczał na kursy filmowe i operatorskie w brytyjskich szkołach filmowych, m.in. w National Film and Television School, London Film School i Central Film School. Pierwszy reżyserowany przez niego film dokumentalny „Praca” zwyciężył na Ann Arbor Polish Film Festival.
czytaj więcej - Michał Marks
Potrafi całymi dniami spacerować po lesie w poszukiwaniu inspiracji na kolejny film. Najbardziej inspiruje go natura. Gdy jest blisko niej, czuje się duchowo spełniony. Odkąd pamięta, chce robić filmy. Widzi w tym jedyny sensowny sposób, by mówić o rzeczach dla niego ważnych.
czytaj więcej - Kasia Zimnoch, Paweł Kleszczewski
Pracujący w duecie polscy filmowcy i artyści audiowizualni. Ukończyli studia magisterskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2013 założyli wytwórnię animacji Konik w Cavan (Irlandia). Ich filmy były prezentowane na ponad pięćdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych i festiwalach sztuki, gdzie zdobywały nagrody i wyróżnienia, w tym na Festiwalu Filmowym Fano we Włoszech, Clones w Irlandii i w Pilznie w Czechach. W 2018 otrzymali stypendium w programie Młoda Polska Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Byli artystami na rezydencjach w Szwecji, Irlandii, Estonii i Niemczech.
czytaj więcej - Piotr Biniek
Urodził się w 1971. Doktor nauk społecznych, inżynier mechanik, filmowiec, dziennikarz, wykładowca akademicki, dyrygent chórów amatorskich i założyciel Bractwa Śpiewaczego z Tanowa. Autor książki „Polak sam w Londynie”, współautor książki „Stocznia Szczecińska. Upadek”. Współautor i konsultant merytoryczny reportażu o energetyce wiatrowej „Podmuch Energii”, który otrzymał nagrodę Srebrnego Delfina na Festiwalu Cannes Corporate Media & TV Awards. Współautor (scenarzysta i kierownik produkcji) cyklu programów ekologicznych Podmuch Energii. Reżyser i scenarzysta projektów „Świdwie Sanctus” i „Pieśń Bielika” i kierownik projektu odpowiedzialny za całokształt przedsięwzięcia.
czytaj więcej - Rozalia Jaz
Urodzona w 1992 absolwentka fotografii na Akademii Sztuki w Szczecinie. Obecnie dyplomantka studiów magisterskich na kierunku film eksperymentalny. Nagrodzona wyróżnieniem jury na festiwalu SEFF 2019 za krótkometrażowy film fabularny pt. „Obroty”. Brała udział w wystawie „Szczecińskie Awangardy” w Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz w wystawie „Boli mnie, gdy się śmieję” w warszawskim BWA. Współrealizowała film pt. „Skąd jesteśmy” fundacji Czas Przestrzeń Tożsamość. Jej film “Tu nie ma wody” prezentowany był w ramach festiwalu FAMA 2021.
czytaj więcej
Mapka dojazdu:
Znajdujesz się na stronie archiwalnej. Przejdź do serwisu aktualnej edycji Festiwalu.Program na 13.06.2019
- 18:00 - 20:00, INKU Inkubator Sektorów Kreatywnych, Zachodniopomorskie SHORTY 2019
Udostępnij:
- KOKS, 4’48’’