dokumentART 2013: 20.10.2013, Niedziela, 20:00
Kino Zamek, Korsarzy 34 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Konkurs Europejski
Nalot izraelski zabija Ahmeda Jabari, lidera Brygady Al Qassam. Wśród chaosu młody kombatant zbiera części ciała i oko Jabari, zawija w materiał i zanosi w miejsce, gdzie ciało jest opłakiwane. Z boską pomocą pewnego dnia wysadzi się w Izraelu, żeby oni też tak wyglądali. Jednocześnie Bissan, córce Palestyńskiego dziennikarza, który nadzoruje filmowanie w Gazie, odłamek odrywa trzy palce, a on walczy o to, żeby przeszła operację w Izraelu. Operacja tam udała się. Koncepcja OTS, serii telewizyjnych filmów dokumentalnych która odniosła sukces na całym świecie jest prosta: pozwólmy miejscowym opowiedzieć swoje historie.
czytaj więcejNiepotrzebna nam tu droga. Jest coraz więcej kłusowników, którzy jeżdżą zagranicznymi pojazdami śnieżnymi; gdybyśmy mieli drogę, obrabowaliby nas ze wszystkiego. Mieliśmy tu tyle łosi, teraz już ich nie ma. W niekończącym się zimowym krajobrazie mężczyźni czują, że oni i ich zwierzęta są zagrożeni przez nasz świat, aż do momentu gdy jeden po drugim opuszczają swój.
czytaj więcejZ początku tylko 16 zdjęć z 1992 roku, ukazujących prosty ruch, połączonych w wariacje rytmiczne. Każdy obraz przypisany jest nucie w 12-nutowej skali, do momentu gdy wizualny fakt siadania łączy się z muzycznym, stając się komicznym. Potem: niebieskie niebo, białe chmury czarne krzesła i zmysłowe zadurzenie się w chwytliwym brzmieniu z Nowego Orleanu, oraz dwuwymiarowy świat w 25 klatkach na sekundę, jednak pełen rotacji, refleksji, wyrafinowania, poklatkowości, piksilacji, rotoskopii i iluzji, aż do punktu oszukania samego siebie w tym rozbudowanym autoportrecie, który zaczyna się zdjęciem z dzieciństwa, zrobionym 20 lat przed powstaniem filmu, a kończy rysunkiem starszego mężczyzny 20 lat po nim.
czytaj więcejŚlepia wilków świecą w ciemności, otaczają cię, pozornie liczne. Wojna ma wiele aspektów, porwanie i przesiedlenie mają przeciwne przyczyny. Urodzona we wschodniej Polsce Janina została deportowana na Syberię w wieku 10 lat, po niemiecko-rosyjskim podziale kraju, a sześć lat później do Stettina, który wówczas zaczął być nazywany Szczecinem. Tam do przyjazdu Janiny żyła Annemarie, która przeniosła się potem na zachód z Niemcami. Obie kobiety przestały płakać. Wystarczająco już płakały w swoim życiu.
czytaj więcejPrzez długi czas Jean-Gabriel Périot chciał zrobić film o ruchu na rzecz praw cywilnych „Czarne Pantery”. Nie było to jednak możliwe dopóki nie poznał Boogersa w Tours i nie usłyszał jego utworu „The Devil”, który w tamtym czasie kończył się kazaniem Jeremiah Wrighta. Loopy materiału Périota ukazujące przemoc w barze i na chodniku nie są wideoklipem, opisują nieustępliwość rasizmu. Gdziekolwiek rządzi rasizm, tam będzie nie jedno uderzenie, kopniak czy strzał, ale będzie się to działo w kółko, za każdym razem gdy ofiara pojawi się w „niewłaściwym” miejscu, odpyskuje czy będzie się bronić.
czytaj więcej