Wybór filmów do tegorocznego Konkursu Europejskiego był wyjątkowo trudny, otrzymaliśmy bowiem bardzo dużo rewelacyjnych zgłoszeń. Ostatecznie wybraliśmy 23 realizacje twórców z 13 krajów. Produkcja wszystkich konkursowych filmów zakończyła się w latach 2019–2020. Jak zawsze w konkursie głównym filmy kręcone były na całym świecie, ale w ich produkcję zaangażowani byli twórcy europejscy. Tematyka jest, jak co roku, bardzo zróżnicowana, od kwestii najwyższej rangi po profesjonalną rozrywkę. Wiele z prezentowanych obrazów jest wyjątkowych, nierzadko przekraczają one granice klasycznego dokumentu. Tradycyjnie po projekcjach odbędą się dyskusje z autorami konkursowych filmów, co stanowi stały element festiwalu. Jest to dla nas wyjątkowo ważne, bowiem bezpośrednie spotkanie widza i twórcy jest zawsze doświadczeniem szczególnie inspirującym. W tegorocznym konkursie znalazło się siedem filmów z Polski, trzy filmy hiszpańskie, po dwie produkcje z Francji i Niemiec oraz po jednej z Austrii, Bułgarii, Finlandii, Węgier, Norwegii, Serbii, Wielkiej Brytanii oraz Szwecji. Nie zabrakło przy tym koprodukcji, w której partycypowały Stany Zjednoczone.
WYDARZENIE ONLINE: https://www.facebook.com/SzczecinFilmFestival/live
FILM: http://www.szczecinfilmfestival.com/pl/880/seff_online
Przepełniona ciekawością i pewnością siebie trzyletnia Zhana odkrywa swoje otoczenie w ciągu kilku letnich dni. W trakcie swoich małych przygód, do których podchodzi z odwagą, przeskakuje przez kałuże, poznaje koty i psa, interpretuje też po swojemu zabawy starszych dzieci. Mały magiczny świat Zhany znajduje się na placach zabaw oraz na spokojnych uliczkach i placykach bułgarskiego osiedla, gdzie czas zdaje się tkwić w miejscu. Intymnie opowiedziany z punktu widzenia dziecka dokument podąża za swoją bohaterką w jej życiu codziennym i tworzy poetycki w swej prostocie portret.
czytaj więcej
Andrzej ma poważne problemy z narkotykami. Odsiaduje wyrok w więzieniu, na specjalnym oddziale dla recydywistów. W pewnym momencie postanawia zawalczyć o odbudowanie relacji z dziewczyną - decyduje się wziąć udział w programie terapeutycznym. Uczestnicząc w zajęciach, poznaje własne emocje, a także różne warstwy swojego życia. Walka o dziewczynę, okazuje się być również walką o samego siebie. Czy uda mu się zwyciężyć?
czytaj więcej
Chrishna znowu stała się kobietą. Woda płynie, a ona opowiada nam swoje wspomnienia. Duchy rzeki przyglądają się czujnie…
czytaj więcej
Szlak regularnie usypywanych kopców ziemi. W półmroku ktoś załadowuje wywrotkę. Gęsty woal mgły otacza korony drzew. Czarna ziemia jest wykopywana, ładowana i transportowana poza pole widzenia. W „Dark Matter” (2020) umiejscowienie różnych elementów obrazu tworzy wizualną powierzchnię ścierania, która kształtuje się przez figuracje postapokaliptycznego krajobrazu. Obrazy są determinowane procesami wydobywania surowych materiałów. Bez surowców mineralnych z licznych kopalń diamentów i złota w Jakucji, tak zwanym podmiocie federalnym Rosji, Związek Radziecki nie byłby w stanie istnieć do lat 90. XX w.
czytaj więcej
Chennu popełnił swoją pierwszą zbrodnię w wieku 15 lat: był dzieckiem ulicy. Potem trafił do piekła – do więzienia we Freetown, potocznie nazywanego Pademba Road. W tym miejscu, zarządzanym przez pana Sillah, więźniowie tracą wszelką nadzieję. Chennu wyszedł po 4 latach. Teraz chce tam wrócić.
czytaj więcej
„How to Disappear” to antywojenny film w prawdziwym rozumieniu tego słowa, szukający możliwości pokoju w najbardziej niespodziewanym miejscu: w internetowej grze wojennej. To hołd złożony nieposłuszeństwu i dezercji – zarówno tej cyfrowej, jak i tej w prawdziwych działaniach wojennych. Nakręcony wśród pięknego krajobrazu wojennego „Battlefield V”, gdzie hiperrealistyczna grafika staje się tłem dla eseistycznej opowieści. Film mówi o dezerterach – o części historii, która nie pozostaje w cieniu. Pokazy i kreatywne interwencje odkrywają możliwości i ograniczenia audiowizualnej maszyny rozrywkowej.
czytaj więcej
„Ja jestem ty jesteś” to liryczny portret chwili. Opowiada o kilku leniwych letnich dniach, kiedy przyglądamy się przyjaźni Natalii, dwudziestokilkuletniej autorki filmu i Andrzejowi, 60-letniemu malarzowi, którzy odkrywają swoje doświadczenia ze śmiercią i pamięcią. Czy pogodzenie się ze śmiercią jest możliwe?
czytaj więcej
Minęło już 40 lat, od kiedy lud Sahrawi żyje jako uchodźcy w Algierii z powodu marokańskiej okupacji Sahary zachodniej. Front Polisario stara się rozwiązać konflikt z pomocą instytucjonalną, młodzi Sahrawi preferują jednak konflikt zbrojny. Podczas oczekiwania ich jedyną bronią będzie kino.
czytaj więcej
Śmierć dziadka skłania filmowca ku temu, żeby poradzić sobie ze swoim poczuciem straty, skupiając się na czymś innym.
czytaj więcej
Karla ma 6 lat i starszego brata o imieniu Nordahl. Dlaczego uważa go za dużego-małego braciszka? Zaglądając do świata Karli widzimy, jak radzi sobie ze starszym bratem, który ma trudności w nauce. Reżyserka spędziła zimę podążając z kamerą za swoimi dziećmi, ukazując ich życie codzienne – zarówno trudne sytuacje, jak i szczerą miłość.
czytaj więcej
Animowany dokument oparty na prawdziwej historii, której bohaterem jest Kostya Proletarsky: narkoman i aktywista HIV, który zmarł w rosyjskim więzieniu w wyniku złego traktowania i tortur. Animacja, w której wykorzystano oryginalne nagranie dźwiękowe wywiadu z Kostyą, ma na celu upamiętnienie pamięci Kostyi i wielu innych, którzy nie przetrwali pobytu w więzieniach na całym świecie.
czytaj więcej
Opowieść o ludziach z krwi i kości, rozdartych przez iluzje o nazwach granica, narodowość i rasa.
czytaj więcej
„Minor Accident of War” jest oparty na prawdziwej historii spisanej i opowiedzianej przez człowieka, który ją przeżył – Edwarda Fielda, 95-letniego weterana II Wojny Światowej. W 1945 dwudziestoletni Field był nawigatorem w 8. Armii Powietrznej (8 AF) na wojnie. Na jego trzeciej misji nad Niemcami jego samolot stracił wszystkie cztery silniki po trafieniu z działa przeciwlotniczego i lądował awaryjnie na Morzu Północnym. Zanurzony w lodowatej wodzie, trzymając się jednej z dwóch łodzi ratunkowych, Field podjął decyzję, która ma wpływ na jego życie.
czytaj więcej
Portret dokumentalny Polski, w której ścierają się dwie siły reprezentujące zupełnie odmienne światopoglądy. Lewicowa wizja kraju naprzeciw homogenicznej Polski budowanej przez skrajną prawicę. Pośród tych ideologii – ludzie, walczący w imię własnych wartości i zasad. Łączy ich jeden temat sporny – nacjonalizm.
czytaj więcej
Na strychu w rodzinnym domu znalazłem autobiografię mojego prawuja Wacława. Wacław opisał tajną organizację konspiracyjną, którą założył w Łodzi podczas II WŚ. Nikt w rodzinie nie wie o jego tajemniczym życiu – co więcej, wspomnienia o nim kłócą się z jego wizerunkiem wyłaniającym się ze stron książki. Przygotowuję więc monodram, żeby przedstawić rodzinie niewiarygodną przeszłość Wacława. Niestety wszystko komplikuje moja słaba pamięć.
czytaj więcej
Zamglony łańcuch górski. Kilka nieufnych spojrzeń i niepokój absolutnej ciszy. Święte pieśni dochodzące z kościoła, podczas gdy mężczyzna trwa między ścianami swojego ciemnego domu. Wędruje wśród wspaniałej natury, lamentując nad swoim stanem jako człowieka skazanego na to, by służyć otoczeniu, które odrzucił.
czytaj więcej
Czasami ludzie chcą być gdzieś indziej, gdzie wszystko jest inne i lepsze. Biedna okolica w północno-wschodniej Bułgarii, nad rzeką Danube. Przyjaciele urządzają przyjęcie urodzinowe na opuszczonym statku. Kapitanem jest bezdomny mężczyzna, który mieszka na przystani. Wszyscy mówią o wyimaginowanej podróży do Norwegii. Mówią o przyszłości i przeszłości, o swoich codziennych trudnościach i marzeniach, gdybają na temat reinkarnacji, miłości, krów, koni, Michała Anioła, Prometeusza, pawi, stratosfery, wszechświata, Boga i życia w ogóle. Portret zwyczajnych ludzi, którzy są również niezwykłymi marzycielami. Wizualny i poetycki opis stanu rzeczy w „innym świecie”, w którym bohaterowie żyją innym, szczęśliwszym życiem.
czytaj więcej
Czy Bóg istnieje? Próbując zrozumieć genezę zła, w autobiograficznym dokumencie twórca mierzy się z własnymi słabościami oraz traumami z okresu dzieciństwa.
czytaj więcej
Emilienne mogłaby być moją babcią, gdyby nie była taką podróżniczką. W jej wsi, w sercu gór Jura, wspomina lata, które spędziła w Nowym Jorku. Na taśmach super8, które mi powierzyła, odkrywam wycinki z jej życia, o które jej nie posądzałem. A jednak moją uwagę przykuwa coś innego...
czytaj więcej
Mężczyzna u schyłku życia tęskni za swoją największą pasją – lataniem. Na co dzień chodzi z głową w chmurach i nie chce zejść na ziemię. Twarze dawnych znajomych i wydarzenia z przeszłości bledną, jednak jedno spojrzenie w górę przywraca emocje tamtych chwil do życia. Kiedyś as przestworzy, dziś zostały mu już tylko resztki wspomnień.
czytaj więcej
Nowy Jork ponownie sięga do swojej historii ukazanej w dwudziestu minutach, dwunastu cmentarzach i jednym wysypisku śmieci. Ten krótki dokument jest czwartym niezależnym odcinkiem dziesięcioczęściowej serii Waste (Śmieci).
czytaj więcej