Szczecin European Film Festival 2015: 24.10.2015, Sobota, 17:30
Akademia Sztuki, pl. Orła Białego 2 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Konkurs Europejski '15
W tegorocznym Konkursie Europejskim startują 32 realizacje z 20 krajów, prezentujące przekrój najnowszego światowego kina dokumentalnego.
Wstęp płatny 10zł
Produkcja: TUR/FR 2014
Animacja, inspirowana wydarzeniami w Turcji, które miały miejsce wiosną 2013 roku. Seria demonstracji rozpoczęła się 28 maja na placu Taksim w centrum Stambułu. Protesty ogarnęły inne regiony i miasta Turcji. Bezpośrednią przyczyną ich wybuchu stał się plan budowy centrum handlowego w parku Gezi, obok placu Taksim w Stambule (Taksim Gezi Park). Protestujący okupowali park, powstało miasteczko namiotowe, liczba demonstrantów rosła. „Backward run” skupia się na pokazaniu dramatycznego rozpędzenia demonstracji i „reakcji” telewizji, pokazującej w tym czasie filmy dokumentalne o pingwinach i relacje z wyborów miss. W „Backward run” został użyty materiał dźwiękowy nagrany podczas protestu i pacyfikacji demonstrantów. „Film, który oglądacie, ocenzurował się sam.”
czytaj więcej
Produkcja: GER 2014
„Cities (Potential space)“ stanowi tematyczny kontekst dla potencjalnych przestrzeni w mieście. Otwieranie miejskich przestrzeni rodzi pytanie o stopień, w jakim życie może być kształtowane. Miasto nie jest świadome bezruchu – zmienia się, zatraca, wyłania się nowo, nieprzerwanie powstaje. Kształt, który miasto może przybrać, forma, jaką będzie miało w przyszłości – oto zagadnienia poruszane w filmie. Analizowane koncepcje to m.in. miejskie wizje i modele, przestrzenne i czasowe pasaże, granice, miejsca przejścia i progi. Materiały źródłowe dla „Cities (Potential Space)” to 9 prac fotograficznych, ukazujących miejskie doświadczenia z potencjalnymi przestrzeniami. Każde z miast jest opisane (w sposób podobny do „Le città invisibili” Italo Calvino) poprzez skoncentrowanie się na osobistym, emocjonalnym aspekcie życia miejskiego.
czytaj więcej
Produkcja: IT 2014
„Mother-Rhythm” to wideo-kronika związku autorki z jej matką, opowiedziana eksperymentalnym, hybrydowym językiem, który łączy style kreatywnego dokumentu, rodzinnego repertuaru fotograficznego oraz sztuki performance. Projekt ten jest jak otwarty, artystyczny pamiętnik, który z biegiem czasu zbiera niespodziewane i heterogeniczne materiały w formie wideo, interwencji performatywnych, sztuki cyfrowej, tekstów, artefaktów, instalacji. Jest to eksploracyjna podróż w głąb autorki i z powrotem, przybierająca czasem formę psychomagicznego rytuału.
czytaj więcej
Produkcja: PL 2015
Bohaterem „Mów do mnie" jest uzależniony od marihuany dwudziestojednoletni Krzysiek, mieszkaniec ośrodka Monaru w Warszawie. Film nie jest kolejną narracją o uzależnieniu, lecz opowieścią o relacji bohatera i reżyserki; nietypowym przykładem tego, jak życie wnika w materię filmową, stawiając protagonistę i twórcę w trudnej sytuacji. To historia rodzącego się uczucia, walki ze słabościami, a także opowieść o dojrzewaniu do dorosłości. Temat, leżący na sercu wielu wybitnym dokumentalistom, znalazł w „Mów do mnie” zarazem uniwersalny, jak i pełen indywidualnego napięcia wymiar. Dokument opowiada o tym, jak twórczyni staje się protagonistką własnego filmu oraz o ciężarze odpowiedzialności i za siebie, i za druga osobę.
czytaj więcej