dokumentART 2012: 19.11.2012, Poniedziałek, 20:00
Kino Obserwatorium, al. Wojska Polskiego 90 (Gdzie to jest?)
Blok tematyczny: Konkurs Europejski
Dziecięcy but leży na skraju peronu kolejowego. Film nie poddany montażowi, bez żadnych dodatkowych sztuczek technicznych, zachowuje dramatyzm jego porzucenia w rzeczywistym czasie i nadaje mu tytuł mający 170 lat.
czytaj więcejMłodszy brat Corinny, Tiemo, spędza swoje życie w izolacji od społeczeństwa i nieustającym pesymizmie, ma skłonności samobójcze i odmawia poddaniu się terapii. Ich rodzice mają dość i wyrzucają go z domu. Od tej pory Tiemo wegetuje w przyczepie kempingowej w ogrodzie Ingmara, a Corinna, która coraz bardziej angażuje się w jego problem, nadal ma nadzieję na poprawę sytuacji. Ale wątpliwości Tiemo zdają się nie do przezwyciężenia, a jego intencje naumyślnie nierealistyczne.
czytaj więcejW maju 2010 r. tysiące ludzi zostały bez domów, kiedy wylała Wisła. W ruinach domu swoich rodziców Czapla znajduje tylko pudełko ze starymi fotografiami rodzinnymi. Ale nawet one uległy zniszczeniu pod wpływem wody i błota, i nie da się ich uratować. Film jako próba zachowania tego, co minęło, co zostało zniszczone wraz z biegiem czasu, nieznane fragmenty i katastrofa jako pochodzenie i historia rodzinna człowieka.
czytaj więcejMatka Wery i Marcela jako żydowska komunistka przybyła do Palestyny. Stamtąd deportowano ją do Francji. Jej mąż Sioma walczył w Hiszpanii, był internowany we Francji, przekazany Gestapo i zamordowany w Aushwitz. W 1941 r. Tonia dobrowolnie zarejestrowała się jako Żydówka we Francji, ale w 1945 r. aresztowano ją tam jako nielegalną imigrantkę. Razem ze swoimi dziećmi wróciła do Polski, gdzie aresztowano ją ponownie w 1949 r. Przez pięć lat była upokarzana i torturowana, po czym – choć zwolniono ją jako niewinną – nadal nalegała, że była wspólniczką Noela Fieldsa. Pozostała komunistką do końca swojego życia w Izraelu. Wera i Marcel nucą lewicową piosenkę dla dzieci, która utkwiła im w pamięci.
czytaj więcej