Filmy
- Oma & Bella, 75'
Kilka lat temu, urodzona w Berlinie Alexa Karolinski postanowiła stworzyć projekt kucharski, w którym pokazywałaby pyszne dania kuchni żydowskiej w wykonaniu swojej babci. Gdy jednak w ramach przygotowań zaczęła filmować jej ciepłą, rodzinną kuchnię, zrozumiała, że może podzielić się czymś więcej niż kilkoma przepisami. Owocem tego projektu jest pełnometrażowy dokument „Oma & Bella” – poruszający portret dwóch żywych postaci, babci Alexy i jej dobrej koleżanki i współlokatorki Belli, które razem przeżyły Holokaust. Wprawnymi rękoma przygotowują posiłek po posiłku w swojej świetnie zaopatrzonej kuchni w Berlinie Zachodnim, snując wciągające historie ze swojej przeszłości. Niektóre ze wspomnień są rozczulające, gdy mówią o dyskotekach i miłościach, inne bardzo trudne, jak opowieści z pobytu w nazistowskich obozach koncentracyjnych. Szczerość i ciepło jakie z nich płyną są tak magnetyczne, że niemal niemożliwym jest nie pokochać ich po obejrzeniu tego filmu.
Autorzy:
Goście:
- Małgorzata Ławrowska
Członek zarządu i dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej od 2010 r. Historyk, koordynator programów współpracy międzynarodowej. W latach 1993-98 kierownik referatu wymiany pozaszkolnej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Poczdamie, następnie dyrektor Federacji Polskich Domów Spotkań. Od 2007 r. w służbie dyplomatycznej, ostatnio kierownik Wydziału ds. Dyplomacji Publicznej w Ambasadzie RP w Berlinie. Pomysłodawca i koordynator kampanii wizerunkowych Polski w Niemczech. Członek Grupy Kopernika.
czytaj więcej - Edward Włodarczyk
Prof. dr hab., rektor Uniwersytetu Szczecińskiego oraz kierownik Zakładu Studiów Społecznych i Gospodarczych w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Humanistycznego. W latach 1989-1992 pracował na stanowisku docenta w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk oraz kierownika Pracowni Zakładu Historii Pomorza w Szczecinie. Z Uniwersytetem Szczecińskim prof. Włodarczyk związany jest od 1992 roku. W latach 1996-2002 sprawował funkcję dziekana Wydziału Humanistycznego, a następnie od 2002 do 2008 roku pełnił obowiązki dyrektora Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych. Profesor Włodarczyk jest również jednym z czterech wiceprezesów Polskiego Towarzystwa Historycznego, a także członkiem Rad Redakcyjnych kilku liczących się polskich czasopism historycznych: „Czasy Nowożytne”, „Zapiski Historyczne” i „Studia Historiae Oeconomicae” oraz promotorem kilkunastu rozpraw doktorskich. W 2007 roku otrzymał wraz z prof. Zygmuntem Szultką i prof. Włodzimierzem Stępińskim nagrodę zespołową Nobla Zachodniopomorskiego za tom IV „Pomorze Zachodnie w okresie od traktatu wersalskiego po klęskę III Rzeszy w 1945 roku”.
czytaj więcej - Jörg Hackmann
Dr hab., od 2008 r. profesura im. Alfreda Döblina dla historii Europy Wschodniej (DAAD) na Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego; dr na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie, 1994; 1992-1999 docent Akademii Bałtyckiej w Lubece-Travemünde; 2000-2007 adiunkt na Uniwersytecie w Greifswaldzie, habilitacja w 2007; 2007-2009 profesor wizytujący w Chicago.
czytaj więcej - Ewa Opawska
Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, od 2009 roku związana z Muzeum Historii Żydów Polskich. Przez dwa lata współtworzyła projekt „Polscy Sprawiedliwi – Przywracanie pamięci”, obecnie pracuje w Dziale Projektów Kulturalnych, organizując muzealne kino. Autorka dramatu „Niewybuchy” poruszającego temat Holokaustu.
czytaj więcej